Składki na ubezpieczenia, wynagrodzenie dla pracowników, obsługa biura – czyli ile wynosi nas prowadzenie działalności gospodarczej co miesiąc

przez | 13 sierpnia 2022
Każdy, kto myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej powinien pamiętać, że wymaga ona poniesienia pewnych kosztów. Aczkolwiek współcześnie istnieje sporo możliwości pozwalających na obniżenie tych kosztów. Ile wynosi nas prowadzenie działalności gospodarczej co miesiąc i w jaki sposób możemy zmniejszyć te koszty? Tego rodzaju pytanie zadają sobie zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy, dlatego warto znać odpowiedź.

wynagrodzenie

Autor: SuperTowTrucks Blog
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejsze koszty prowadzenia firmy związane są między innymi z odprowadzaniem podatku do Urzędu Skarbowego oraz składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poza tym kosztowna jest obsługa zarządzania firmą i płace (kadry i płace outsourcing) dla zatrudnionych pracowników. Te ostatnie nie mogą być niższe niż minimalna płaca ustalona przez rząd. Zainteresowani powinni wiedzieć, żeminimalne wynagrodzenie w 2015r. link będzie wyższe niż w roku bieżącym i zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów będzie wynosić 1750 zł brutto (obecnie jest o 70 zł niższe).

Tak jak już wspomniano, duży procent wydatków jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej stanowią składki na ubezpieczenia społeczne – na jego stronie. Należy jednak wiedzieć, że ich wysokość przez pierwsze 2 lata istnienia działalności jest niższa i wynosi mniej niż 500 zł miesięcznie. Składki ZUS dla przedsiębiorców pod tym adresem szybko zdobędziesz podpowiedź można na dodatek odliczyć od podatku. Dlatego uiszczając preferencyjną stawkę za ubezpieczenia przez pierwsze dwa lata w wysokości 450 zł de facto koszt, który będziemy musieli ponieść to około 170 zł miesięcznie, jako że składki możemy odliczyć rozliczając podatek.

wynagrodzenie

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna, prowadząc przedsiębiorstwo powinniśmy się liczyć również z kosztami jej prowadzenia – chodzi zwłaszcza o prowadzenie biura oraz wydatki na obsługę księgową. Jednakże aktualnie mamy możliwość znacznego obniżenia tych kosztów, chociażby przez możliwość „przerzucenia” biznesu do sieci. Możemy na przykład skorzystać z wirtualnego biura, za sprawą którego nie będzie trzeba wynajmować standardowego biura i płacić za jego comiesięczne utrzymanie. Tak samo możemy skorzystać z księgowości online, której koszty są znacznie niższe niż jeśli chodzi o tradycyjną księgowość. Możliwości jest zatem sporo, trzeba tylko odpowiednio rozeznać się na rynku i znać obowiązujące na bieżąco przepisy.