Serwery wirtualne

przez | 2 grudnia 2022
Prowadzenie witryny WWW jeszcze dekadę wcześniej wiązało się z znacznymi kosztami i było znakiem prawdziwego prestiżu. Stworzenie takiej witryny, jej obsługa, ale przede wszystkim eksploatacja generowały nierzadko niewyobrażalne koszty. Znaczną barierą finansową było za każdym razem posiadanie własnego serwera. Serwer to urządzenie, na jakim mieszczą się dane (jak przykładowo witryna WWW), a które to ma za zadanie umożliwiać właściwy przepływ tych informacji. Takie urządzenie powinno być w stanie w jednym czasie obsłużyć wielką liczbę połączeń i równie dużą liczbę operacji wykonywanych na elementach na nim zapisanych. Serwer jest więc zaawansowanym, a co za tym idzie – niezwykle drogim urządzeniem. Z tego też wynikał dawny prestiż prowadzania strony internetowej.

serwery

Autor: Reg Natarajan
Źródło: http://www.flickr.com
Jest urządzenie, co dalej?Szybko zauważono w tym miejscu interes – zaobserwowano, że większa część przedsiębiorców nie wykorzystuje stuprocentowo funkcjonalności serwerów. Ruch na niektórych stronach jest mały, a kosztów nie da się ograniczyć. Z tego powodu też powstały serwery wirtualne.

To zagadnienie jest dla Ciebie fascynujące? Kliknij odsyłacz do serwisu (http://zielonaprzestrzen.pl/), a poznasz informacje na omawiany wątek, który na pewno Cię zafascynują.

Przedsiębiorstwo, które posiada wielką bazę serwerów dzierżawi danej osobie określoną ilość miejsca na takim serwerze, pobierając za to niezmienną, comiesięczną opłatę. Serwer położony jest w firmie wynajmującej miejsce, co dodatkowo ogranicza ogólny koszt o koszty serwisowe. Co więcej, zrezygnowanie z posiadania witryny internetowej nie wiąże się już z wielkimi kosztami. Pomysł powstania tego rodzaju serwerów zrewolucjonizował internet i pomógł wielu nadawcom treści minimalnym kosztem dotrzeć do znacznej ilości potencjalnych użytkowników. Dziś już prawie każdy salon fryzjerski czy niewielki serwis naprawczy ma własną stronę internetową – czytaj więcej o serwerach wirtualnych.O ile niższe koszty?Utrzymanie serwerów generuje koszty, te komputery powinny być przetrzymywane w odpowiednich warunkach, systematycznie czyszczone i konserwowane, dodatkowo musi się nimi zajmować wykwalifikowany personel. Mimo to, rynek jest konkurencyjny i z tego powodu najwazniejszą zaletą serwerów tego typu jest koszt. Tanie serwery wirtualne są powszechnie dostępne, ich oferta jest przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorców, oraz hobbystów. Różnica w kosztach zależy od przepustowości, oraz ilości miejsca wykupionej na urządzeniu – dla małej strony WWW tego rodzaju oferta jest idealna (wiecej o usługach).