Sekrety skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem – czym charakteryzuje się lean

przez | 10 maja 2022
Niemało osób może rozważać nad tym, co sprawia że tyle japońskich firm współcześnie odnosi niesamowite sukcesy. Ten z pozoru niewielki archipelag, nieposiadający niemalże żadnych cennych surowców, obecnie stanowi niesamowitą potęgę technologiczną. Sporo azjatyckich firm jest także sławnych ze swej rzetelności i rewelacyjnego podejścia do klientów.

Kluczem do ich sukcesów jest właśnie mocne nastawienie do zarządzania – dlatego też wielu europejskich managerów się tym inspiruje.

Zaintrygowały Cię opracowane przez nas artykuły? Więc z radością chcemy powiedzieć Ci, że czeka na Ciebie następny ciekawy artykuł (http://pischool.pl/podstrona/25/) pod widniejącym linkiem.

System kaizen (źródło) jest tego znakomitym przykładem – coraz więcej europejskich firm zaczyna wprowadzać go do swego wcześniejszego systemu zarządzania.Kaizen to jednocześnie rodzaj zarządzania, jak także filozofia. Dosłownie oznacza ”ulepszenie” i taka jest tego natura. System kaizen jest skoncentrowany na tym, co można w firmie zmienić na lepsze – motywuje pracowników do nieustannego szkolenia i polepszania swoich kwalifikacji, a managerów i technologów – do wprowadzania nowych, efektywnych rozwiązań.

szkolenie

Autor: Heinrich-Böll-Stiftung
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu pracownik może często awansować i stawać się coraz cenniejszy na rynku pracy, a przedsiębiorca ma coraz potężniejszą firmę. Doskonałym rezultatem jest także coraz lepsza jakość oferowanych produktów , a także usług. Istotą kaizen jest staranne przemyślenie zmian , a także świadomość – są zupełnym przeciwieństwem tendencji do maksymalnego automatyzowania ludzkiej pracy, które nieraz zabiera pracownikom niezależność. Ważną funkcję pełni również ergonomia oraz porównywanie różnych sposobów pracy, wybierając te najskuteczniejsze i najszybsze. Zmiany są odbierane chętnie, ponieważ wywołują rozwój. Takie połączenie jest wspaniałą receptą na doskonale funkcjonującą firmę – trzeba jednak wiedzieć, jak należy wprowadzić system kaizen. Na szczęście różnorodne szkolenia efektywnie to dają możliwość i nie bez powodu zyskują popularność także w Polsce.

Innym znakomitym sposobem na polepszenie zarządzania są szkolenia lean – na przykład szczupłe zarządzanie lub lean manufacturing. Nazwa nie była nadana bez powodu – celem strategii zarządzania lean jest osiągnięcie znakomitego rezultatów osiągniętych przy małych środkach oraz nakładach pracy. Przed zaznajomieniem się z treścią szkoleń lean wielu przedsiębiorców nie wie, jak często w ich firmach może dochodzić do marnotrawstwa czasu, pracy bądź pieniędzy – tego typu szkolenie potrafi znacznie otworzyć na to oczy.Autor

W podejściu lean wysoce istotna jest jakość towarów – buble są bezwartościowe , jak również niszczą reputację firmie, dlatego też w razie ich pojawienia się niezbędne jest szybkie wprowadzenie zmian. Na pewno należy być świadomym, że takie podejście zapewniło wielu japońskim markom spektakularny sukces – do tejże pory japońska gospodarka stoi na niezwykle dobrym poziomie. Managerom zainteresowanym znakomitym zarządzaniem rekomendowana jest również wiedza na temat six sigma (patrz) – jest to amerykańskie osiągnięcie, bardzo ważne w kontekście wprowadzenia stabilności do firmy.