Rozliczenie z fiskusem od dochodu w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przy wykorzystaniu druku PIT 28

przez | 10 marca 2022
Każdy przedsiębiorca w początkach swojej działalności musi szczegółowo zanalizować, na jakich zasadach będzie regulować podatek od dochodu w Urzędzie Skarbowym. Jest udostępnionych multum formularzy, każdy przydzielony do konkretnego sposobu rozliczania się z podatku, a należy znaleźć ten odpowiedni dla naszej działalności gospodarczej.

firma - migawka

Autor: Gobierno de Chile
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby fizyczne mające biznes pozarolniczy, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne osób fizycznych, a także podatnicy rozliczający przychód z wynajmu, podnajmu, poddzierżawy itp. – te podmioty mogą regulować podatki za pomocą formularza PIT 28. Formularz ten daje możliwość rozliczenia dochodu na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych- wszystko o formularzu pit 28. PIT 28 może być złożony jednocześnie z innym formularzem PIT, jeśli prowadzimy także inne rodzaje działalności, albo jeżeli dodatkowo poza pracą czy firmą, wynajmujemy nieruchomość osobom trzecim. PIT 28 ma także kilka aneksów, które trzeba obowiązkowo dołączyć, w zależności od rodzaju działalności.

Omawiany formularz nie może być rozliczany wspólnie z małżonką, jeżeli więc dzierżawicie osobom trzecim mieszkanie, które jest waszym dobrem wspólnym – obydwoje jesteście zobowiązani, aby dostarczyć formularz PIT 28 (albo we właściwym czasie wystosować deklarację o rozliczaniu się jedynie przez jednego małżonka).

Na niniejszej stronie są atrakcyjne zagadnienia, ale zobacz także inne tematyczne wątki (https://www.graulaw.eu/pl/dla-klienta/informacje/zwrot-niemieckich-oplat-drogowych/), gdyż one również na pewno Cię zaintrygują.

Nie da się w tej sytuacji odpisać także ulgi na dziecko, ani odliczyć kosztów zdobycia dochodu. Podatek ryczałtowy można płacić tylko wtedy, gdy nasze przychody nie przekraczają 150 tysięcy euro. Po wybraniu tego sposobu regulowania podatku oraz po złożeniu właściwego wniosku, potwierdzającego w Urzędzie Skarbowym wybór tego sposobu, należy opłacać co miesiąc odpowiednią kwotę podatku, przez cały rok. Następnie, z końcem stycznia należy rozliczyć PIT 28, w celu sprawdzenia, czy nie ma się nadpłaty lub niedopłaty.

Wszystkie najważniejsze dane na temat tego sposobu rozliczania można odnaleźć w sieci, wystarczy w wyszukiwarkę wprowadzić: pit 2016 online. Mnóstwo informatorów, portali i informacji na dowolny temat związany z podatkami, w tym o podatku ryczałtowym, jest w naszym zasięgu. Z powodu możliwości uzupełnienia formularzy elektronicznie, wyrażenie: pit 2016 online skieruje nas jednocześnie do portali, na których są odpowiednie formularze, uzupełnione o wskazówki- rozpoczynasz dopiero działalność gospodarczą, rozważ wszystkie możliwe sposoby rozliczeń, żeby zdecydować się na najlepszą. Bądź pewien także, czy wypełniłeś druk, właściwy do rodzaju swojej działalności, kiedy nadchodzi okres rozliczeń. Jeśli zaś, myślisz o dzierżawie nieruchomości osobom trzecim, pamiętaj zgłosić chęć ryczałtowego regulowania przychodów właściwym wnioskiem, przed otrzymaniem pierwszej wpłaty z tego powodu.

Choć system podatkowy w naszym kraju jest zawiły, za pomocą mnóstwa stron internetowych poświęconych ich rozliczaniu, możemy być co raz pewniejsi. Przede wszystkim dlatego, że wreszcie, wszystkie najważniejsze informacje, możemy odnaleźć w tym samym miejscu i to bez wychodzenia z domu.