Rozliczenie składek ZUS poprzez przedsiębiorcę – co pożądane byłoby wiedzieć!

przez | 25 grudnia 2022
Każdy przedsiębiorca powinien opłacać składki ZUS, wskutek tego należałoby dowiedzieć się w jaki sposób można dokonać takiego rozliczenia. Okazuje się, że posiadamy do wyboru dwa rozliczne sposoby na odliczenia składek zus. Zdołamy pomniejszyć dochód o opłaty zapłacone na ubezpieczenie społeczne albo możemy ująć je w kosztach. Bezsprzecznie powinniśmy zastanowić się nad tym, która z opcji okaże się bardziej korzystna.

dokumenty podatkowe

Autor: Manchester City Library
Źródło: http://www.flickr.com
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą aktywność gospodarczą obowiązkowo powini posiadać ubezpieczenie wypadkowe, emerytalne oraz rentowe, jednak dobrowolnie mogą zdecydować się także na ubezpieczenie chorobowe. Biznesmeni, jacy nie korzystają z opodatkowania ryczałtowego zdołają zdecydować się na odliczenie zus na dwa rozmaite sposoby – poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania dochodu i przez odliczenie od zdobytego przychodu. Też nowiusieńkie firmy zdołają zdecydować się na odliczenia składek zus w taki sposób.

Pożądane byłoby starannie przeanalizować swoją sytuację oraz zastanowić się, jaki sposób odliczeń będzie dla nas lepszy i bardziej wartościowy. Jeśli osiągnięty przez nas dochód zezwala na odliczenie składek w całości, wtedy wybór nie jest aż tak ważny, albowiem każda forma odliczenia będzie dla nas tak samo korzystna. Jeśli jednak posiadamy dochód, który nie pozwala na pełne odliczenie składek ZUS, wtenczas składka zus do odliczenia od kosztów uzyskania profitu, mogą przyczynić się do powstania straty. Aczkolwiek powstałą stratę podatkową wolno odliczyć w kolejnych latach podatkowych. Jeśli okaże się, iż zysk wcale nie występuje, wtedy przedsiębiorca traci uprawnienie do odliczenia składek w następnych latach, więc powinno się pomnieć, że w takiej sprawie prawo do odliczeń nie przechodzi na kolejny rok. Czyta też .

klawiatura

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Wskazane jest uważnie przeanalizować sytuację swojego przedsiębiorstwa, zanim zdecydujemy się na konkretną formę odliczania składek. Do kwestii tej pewno nie powinno się podchodzić pochopnie oraz nierozważnie.

Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe dane na przedstawiany wątek, odkryj ponadto pozostałe nasze serwisy na pokrewny temat – one też są zajmujące.

Sprawdź również .