Rola szkoleń w rozwoju firmy i pracowników, dlaczego rozwijanie umiejętności miękkich ma takie znaczenie w wielu zawodach

przez | 2 września 2022
Szkolenia są coraz popularniejsze w licznych firmach, pracodawcy coraz lepiej wiedzą, że inwestując w swoją załogę w rzeczywistości inwestują w rozwój swojego przedsiębiorstwa, bo wydajna i dobrze wyszkolona załoga będzie dużo bardziej efektywna. Dlatego też dbają po tym względem o swoich ludzi, co rusz proponując im szkolenia i kursy polepszające kompetencje zawodowe.

szkolenia z prowadzenia projektów

Autor: Les Roches International School of Hotel Management
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety pęd taki do coraz nowszych szkoleń niekiedy wymyka się spod kontroli, gdyż okazuje się, że wysyła się pracowników na coś, co niekoniecznie będzie im się przydawać w dalszym wypełnianiu czynności zawodowych, bardziej jest to na zasadzie, żeby szkolenie zostało zaliczone. Czasami dzieje się tak wtedy, kiedy za organizację szkoleń biorą się osoby, które nie biorą pod uwagę rzeczywistych potrzeb firmy, a tym bardziej pracowników. Podejście tego typu też nie jest dobre, bo szkolenia w takim przypadku przyniosą prawdziwą korzyść, jak zostaną właściwie dobrane, a ludzie uczestniczyć w nich będą z dużymi chęciami.

W innym wypadku ich rola będzie znacznie mniejsza, a czasami wcale nic nie dadzą, więc zwyczajnie szkoda wydawać na nie pieniędzy. Następnym błędem, jaki jest robiony przez ludzi zajmujących się szkoleniami, jest skupianie się na szkoleniach technicznych, a zupełnie pomijając niewymierne kompetencje, takie jak komunikatywność, kreatywność czy organizacja.

Jeżeli chcesz zdobyć pokrewne informacje na opisywany wątek, to najpierw zerknij tu i przenieś się do tekstu, a znajdziesz w tamtym miejscu mnóstwo świeżych komunikatów.

A tymczasem w wielu zawodach szkolenia z umiejętności miękkich są wręcz konieczne, gdyż wydajność pracownika zależy nie tylko od jego technicznych umiejętności, ale również od organizacji i sposobu pracy.

szkolenie pracowników

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Umiejętności miękkie można wyćwiczyć, ale jest to znacznie trudniejsze i wymagające więcej wysiłku. Doświadczeni szefowie są świadomi tego, że szkolenia rozwój osobisty to też inwestycja w swoją firmę i załogę, a nie zbędna fanaberia, i umieją pogodzić poznawanie nowej wiedzy technicznej z rozwojem pożądanych cech – szkolenia rozwój osobisty. Dzięki takiemu podejściu ludzie mogą się rozwinąć całościowo, a na wymierne rezultaty takich decyzji z reguły nie trzeba zbyt długo oczekiwać.