Relacje łączące różne osoby jako bardzo istotny element branży handlowej

przez | 25 maja 2022
Praca w handlu oraz w branży marketingowej nie należy do najprostszych – bardzo dużo bowiem uzależnione jest od kontaktów, które specjalista tworzy z klientem. To od sposobu, w jaki pracownik działu handlowego, bądź marketingu odnosi się do odbiorcy zależy, czy odbiorca ten skorzysta ponownie z usług firmy.

marketing relacji

Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie bowiem wychodzi na jaw, że to nie koszt usługi jest ważnym aspektem podczas wybierania wytworu lub usługi, a jakość obsługi. Stare powiedzenie handlowców mówi, że pojedynczy zadowolony odbiorca może zachęcić paru kolejnych, jeden niezadowolony odbiorca może natomiast zniechęcić kilkudziesięciu jeszcze nieprzekonanych. Dlatego w tych branżach nieustannie troszczy się o motywację podwładnych, oraz docenia się zaangażowanie w zdobywanie nowych kontrahentów.

infografika marketingowa

Autor: MSLGROUP Global
Źródło: http://www.flickr.com

Stały klient (witryna w tym temacie) to najlepszy klient

Wieloletnie analizy rynków udowodniły, że klient wybierający usługi wybranej firmy, który jest usatysfakcjonowany relacjami handlowymi, pozwala uzyskać znacznie wyższe przychody, niż inni klienci. Dla poprawy motywacji klientów do częstszych zakupów stosuje się systemy lojalnościowe – na przykład przyznając kartę stałego klienta. Przywiązani klienci zamawiają większą ilość towarów i usług, jak również mogą przeznaczyć na nie większe kwoty.http://lexperts.pl/specjalizacje/prawo-karne-skarbowe/ (do sprawdzenia na tej stronie)Każde przedsiębiorstwo powinno mieć opracowaną specjalną ofertę dla tego typu klientów, w tych najbardziej doświadczonych firmach do obsługiwania stałych odbiorców deleguje się indywidualnego doradcę. Takie zabiegi marketingowe są znane w środowisku pod hasłem „marketing relacji” , jest to niezwykle opłacalne działanie dla obu stron transakcji. Do tego rodzaju działań dobrze jest oddelegować najbardziej doświadczonych ludzi.

Wydajny pracownik

Podstawa płacy pracownika zajmującego się handlem nie musi być zbyt wysoka – wysokie wynagrodzenie podstawowe zmniejsza motywację do pracy. Dla uzyskania lepszych rezultatów pracy, pracodawcy wykorzystują tak zwane programy motywacyjne. Polegają one na przykład na wynagradzaniu podwładnego procentem od sumy, na którą opiewa wynegocjowana przez niego umowa. W ten sposób, pracownikowi zależy na tym, żeby odbiorca podpisał umowę opiewającą na jak największą sumę. Jest to prosty sposób na wynagradzanie najskuteczniejszych pracowników handlu, jak również na porównywanie skuteczności każdego z nich.