Przez załamania gospodarczego duża liczba Polaków wyruszyła na emigrację

przez | 1 czerwca 2022
Mawia się, że Polacy są w każdym zakątku świata, to znaczy, gdzie nie pojedziemy tam słychać nasz język. Czy to przebywamy na wakacjach w Chorwacji, Bułgarii i Włoszech, albo nawet gdzieś dalej, bez problemu jesteśmy w stanie spotkać naszego rodaka.

flaga wielkiej brytanii
Nie dziwi nas już, że w Anglii czy Holandii w każdym miejscu spotykamy się ze znajomym językiem. To prawda, Polacy to naród, który lubi podróżować. Niekiedy jest to jednakże wyjazd wakacyjny, a dość często również za chlebem.

Z jednej strony są więc wyjazdy urlopowe, wcześniej nie jeździliśmy bardzo daleko, gdyż inny był krajobraz polityczny. Najdalsze eskapady to Bułgaria lub ówczesna Jugosławia, lecz zdarzał się też Związek Radziecki. Wszystko zależało, gdzie pracowaliśmy. W największej liczbie Polacy jeździli nad polskie morze. A kiedy otworzyły się granice i wycieczki za granicą zaczęły być bardziej przystępne i osiągalne, Polacy masowo zaczęli zwiedzać cały świat, zwłaszcza północną Afrykę, która naprawdę jest w atrakcyjnej cenie (wszystko co powinieneś wiedzieć o transporcie do włoch na

Spacerujący ludzie

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

Z innej strony mamy Polaków, którzy masowo wyjeżdżają za granicę, by znaleźć zatrudnienie, rozpocząć życie na nowo w innym kraju lub tych, którzy wietrzą szansę na lepsze życie. Nie wiadomo, jaka liczba naszych rodaków opuścili kraj, gdyby w Polsce było lepiej, ale liczba wyjeżdżających, jaką teraz możemy obserwować jest zatrważająca. Najwięcej Polaków jest w Anglii, Holandii i Niemczech. Przed kryzysem gospodarczym dużo było też Polaków we Włoszech i w Hiszpanii, ale ciągle tam możemy spotkać sporą ich grupę. Z tego też względu kwitną przejazdy międzynarodowe, najbardziej zyskują linie lotnicze, lecz również tradycyjni przewoźnicy. Dosyć popularny jest transport do Holandii otransport (hiperłącze do serwisu)ec, ale również transport do Włoch.

Wielu ludzi wyjeżdża za granicę rozpocząć tam nowe życie, więc rozwija się także inny transport, np. transport zwierząt. Powstają za granicą także polskie gazety, sklepy, biura. Polacy jako coraz większa mniejszość na Wyspach Brytyjskich jest w stanie sobie poradzić w wielu sferach. Nie ma się co dziwić. Ci co dawno temu wyjechali do Stanów Zjednoczonych potworzyli tam polskie dzielnice, kluby i pozostałe placówki, jakie pomagają rodakom w trudnych sprawach. Polacy dzięki swojej znacznej emigracyjnej tradycji dają radę w każdych warunkach i w każdym państwie, jednakowoż smutnym jest, że nasze pastwo, jakby przekonane, że tak będzie, nie stara się zatrzymać jak najwięcej młodych ludzi, którzy są przecież przyszłością Polski (poznaj dodatkowe informacje).