Przedsiębiorcy powinni orientować się w obowiązujących przepisach, żeby wiedzieć, jak postępować z korzyścią dla swojego biznesu

przez | 23 listopada 2022
Prowadzenie swojej działalności gospodarczej łączy się z wymogiem dobrej orientacji w obowiązujących przepisach prawnych oraz podatkowych. W większości przypadków takimi kwestiami w zakładach trudnią się działy księgowe, niemniej przedsiębiorca także powinien znać te przepisy, aby wiedzieć, jak sterować własną działalnością, żeby okazywało się to jak najbardziej opłacalne dla przedsiębiorstwa. Szczególne znaczenie wykazują przepisy prawa podatkowego, których trzeba przestrzegać bardzo skrupulatnie. Czasami przedsiębiorcy nie są świadomi, z jakich alternatyw mogą skorzystać.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Ulepszasz firmę? Trzeba to ująć w księgach!

Decydując się na przeprowadzenie prac modernizacyjnych w centrali firmy, warto pamiętać, że poniesione koszty musi się zawrzeć w prowadzonych księgach rachunkowych. Odpowiednie ujęcie prac ma kluczowe znaczenie dla kwestii podatkowych, dzięki czemu trzeba wykazać, czy ma miejsce zwyczajny remont czy ulepszenie środka trwałego. O drugim wspomnianym przypadku mówimy, gdy przeprowadzana modernizacja ma duży zasięg i kończy się zwiększeniem wartości użytkowej środka (czy da się przeprowadzić ulepszenie środka trwałego). O ulepszeniu środka trwałego mawiamy na przykład, jeśli zakład zostaje przebudowany albo zostaje kupiona nowa maszyna zwiększająca wydajność pracy.

Możesz odliczyć składki zusowskie

Przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze również, że jest ewentualność, aby wykonać odliczenie składek zus. Należy wspomnieć, że podobne udogodnienia są ściśle regulowane przez przepisy, zatem opłaca się z nimi zaznajomić, aby wiedzieć, komu przysługuje taka alternatywa.

Nie zastanawiaj się – w poszukiwaniu ciekawego Cię wpisu kontynuuj klikanie (https://www.magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/rozwod-warszawa.html) w nowe linki. W końcu zapewne znajdziesz coś ciekawego.

W sytuacji odliczenia składek dla ZUS pod uwagę bierze się składki płacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe podatnika, jak również jego współpracowników. Odliczeniu ulegają również składki potrącane przez płatnika ze środków podatnika od przychodu, jaki podlega opodatkowaniu (czy odliczenie składek zus jest łatwe).

podatek - tax

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Możesz przejść na podatek kwartalny

Nie każdy przedsiębiorca jest doinformowany, że ma szansę uiszczać podatek dochodowy kwartalnie. O takiej możliwości mawia się w sytuacji przedsiębiorstw otrzymujących status małego podatnika, jak również przedsiębiorstw zaczynających swoją działalność (na ile opłaca sie rozliczać podatek dochodowy kwartalnie). W przypadku wyrażenia ochoty przejścia na dany model rozliczenia, trzeba do 20 lutego złożyć stosowną deklarację.