Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga znajomości przepisów, przydatne informacje znajdziesz również w internecie

przez | 1 czerwca 2022
Każda osoba, która decyduje się otworzyć własną firmę, wie, jak wiele informacji trzeba poznać, by prowadzić działania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dobrze jest dowiedzieć się, jakie ma się prawa, z których ulg można skorzystać, jak także jakie obowiązki spoczną na nas jako przedsiębiorcach.

Przepisy ciągle się zmieniają, powinieneś je śledzić

Faktura

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Przepisy związane z prowadzeniem firmy i powiązanych z nią działań, bezustannie się zmieniają oraz ewoluują. Obowiązkiem właściciela firmy okazuje się zaznajamiać się z wprowadzonymi modyfikacjami oraz przestrzegać ustalonych reguł. Przykładem może stać się przepis regulujący sporządzanie faktury vat , jaki zaczął obowiązywać z początkiem 2014 roku. Zgodnie z treścią wspomnianej ustawy przedsiębiorca staje się zobowiązany do sporządzenia faktury VAT nie później niż 15 dnia miesiąca nadchodzącego po miesiącu, w którym wykonano transakcję sprzedaży lub świadczono usługę.

Pamiętaj o możliwości odliczenia składek zusowskich Przedsiębiorcy powinni pamiętać też, iż mają możliwość odliczyć od zeznania podatkowego zdrowotne składki odprowadzane do ZUS. Oczywiście nie chodzi tu o całe składki, ale o pewną ich część, mimo wszystko jest to naprawdę wielka ulga dla portfela przedsiębiorstwa, więc należy pamiętać o takiej możliwości. Jeśli przedsiębiorca nie posiada wiedzy, jakie są składki zus do odliczenia , ma możliwość poszukać tej informacji w sieci, w witrynie Urząd Skarbowy. Odliczeniu mog?podatek (czytaj też zakładanie spółki cywilnej)gać wyłącznie składki, które były już opłacone.

Jeżeli działalność nie daje profitów
Rynek bywa na tyle niestabilny, że trudno przewidywać, czy konkretna jednostka odniesie sukces oraz utrzyma się na fali. W wypadku, jeżeli przedsiębiorca zmaga się z trudnościami, nierzadko jedynym rozwiązaniem staje się zawieszenie firmy. Warto wywiedzieć się, jak przebiega wspomniany proces. Zawieszeniu ma prawo ulegać tylko jednostka, która nie zatrudnia pracowników. Działalność zawiesić można na czas od 1 miesiąca do 24 miesięcy. To okres, gdy przedsiębiorcy przysługuje sporo ulg, zatem warto wiedzieć, że jest taka szansa.