Program lojalnościowy, to naprawdę przynosi korzyści!

przez | 17 kwietnia 2022
Jeszcze do niedawna mniemano, że w biznesie nie ma miejsca na lojalność. Ale okazuje się, że zdobycie nowego klienta jest o wiele droższe niż utrzymanie dotychczasowych, toteż firmy coraz chętniej decydują się na różnego rodzaju strategie marketingowe, np. marketing partnerski. Jego fundamentem jest zaangażowanie w relacje z klientami – ich utrzymanie i umacnianie.

Marketing tradycyjny opiera się na pakiecie produktu i usług, marketing relacji – na odbiorcy. W konsekwencji buduje się lojalność i zaufanie firmy, a co za tym idzie umożliwia długookresową współpracę. Aby zatrzymać klienta należy zapewnić mu czerpanie korzyści, np. proponując korzyści finansowe: promocje i gratisy. Bardzo ważną rolę pełni również system lojalnościowy. To obecnie jedno z najprężniej rozwijających się narzędzi marketingowych. Programy lojalnościowe są bardzo zróżnicowane, lecz powszechnie stosowaną formą korzyści są produkty oferowane za punkty. Tego typu dodatek stosują zwykle sieci hipermarketów.

Program lojalnościowy

Źródło: www.spiceupyourblog.com

Dlaczego firmy powinny wprowadzić program lojalnościowy? Podstawowym argumentem jest chęć skłonienia na konsumentów do skorzystania z oferty firmy, zwiększenia częstotliwości robienia zakupów tudzież podtrzymania dobrych relacji z daną marką. Dobrze przemyślany system wsparcia biznesowego gwarantuje wzrost zysków ze sprzedaży, a to najbardziej istotna zaleta. Zezwala również na zbudowanie bazy klientów, którzy dostarczą wiadomości o swoich przyzwyczajeniach konsumenckich, co z punktu widzenia firmy jest wiedzą nieocenioną.

Znane sieci hipermarketów, posiadając informacje o produktach kupowanych przez ich klientów, przygotowują dla nich ciekawe promocje dobrane indywidualnie pod kątem historii zakupów. Klient dostaje wówczas oferty promocyjne odpowiadające jego potrzebom.

Odkryj następne tego typu niezwykle użyteczne źródło informacji na objaśniany problem – kliknij tutaj oraz poznaj więcej w serwisie płyta plexi.

Przede wszystkim oferowanie członkostwa w programie lojalnościowym kierowane jest do tych klientów, którzy już znają markę a co za tym idzie są jej klientami. Przez to mają gwarancję, iż zaufanie, którym obdarzyli daną firmę jest doceniane.