Poznaj parę informacji o zmianach w przepisach.

przez | 11 stycznia 2022
Nie wiem czy wiecie ale w sierpniu 2014 roku weszła w życie ustawa o deregulacji zawodów, która legalnie uwolniła zawód księgowego. Minęło już dużo czasu od tego wydarzenia jednak nadal wiele osób ma wątpliwości czy powierzanie odpowiedzialności za rozliczenia z ZUS i Urzędem Skarbowym, księgowym bez certyfikatu, jest sensowną decyzją. Każdy podatnik pragnie być obsłużony przez kompetentnego księgowego.

księgowość

Czy jednak papierek jest tego poręczeniem? Panuje przekonanie, że certyfikowany księgowy wykona swoją pracę dużo sprawniej niż ten nie posiadający certyfikatu. Jednak okazuje się, że papierek rzadko jest świadectwem umiejętności – . Rynek dość szybko sprawdził ten problem i okazuje się, że nawet bez certyfikatu księgowi są profesjonalni, sprawnie wywiązują się ze swoich zadań oraz wykonują usługi na profesjonalnym poziomie. Świadomy właściciel wybiera księgowego z wiedzą a nie z certyfikatem. Następną zmianą jest zmiana w zakresie fakturowania – chodzi o wprowadzenie wystawiania faktur w systemie MOSS.

Bez zwlekania zobacz artykuł w serwisie (https://lrg-lodz.pl/niszczenie-dokumentow-torun/) opisującym podobne informacje. Są tak samo emocjonujące, gdyż odnoszą się do tego samego zagadnienia.

System ten obowiązuje w Polsce od stycznia 2015 r. Jest to system rozliczania się z kontrahentem zagranicznym z kraju członkowskiego UE przez fakturę. Krótko podsumowując właściciel oferujący usługi elektroniczne, telekomunikacyjne i nadawcze w kraju członkowskim jest opodatkowany i zarejestrowany właśnie w tym państwie – co to jest fakturowanie MOSS. W Polsce wypełnianie faktur VAT odbywa się bez zmian – faktura musi być w dokumencie papierowym i posiadać informacje regulowane przez ustawę. W temacie deklaracji MOSS – wysyła się ją tylko w postaci elektronicznej, do 20 dnia każdego miesiąca po kwartale w którym nastąpiło rozliczenie.

fakturowanie

Autor: VLCineaste
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrą zmianą w temacie prowadzenia sklepu online są zmiany w temacie praw konsumenta (prowadzenie sklepu internetowego). Zmiana wnosi 14 dniowy termin na złożenie przez nabywcę oświadczenia o odstąpieniu od podpisanej umowy. Dodatkowo kupujący musi być dobrze powiadomiony o wszystkich prawach i obowiązkach najpóźniej w chwili złożenia oferty zawarcia umowy na odległość. Oznacza to, że wszelkie informacje wymagane Ustawą powinno się umieścić już w treści strony internetowej sklepu online. Zmiany w ustawach często się pojawiają jednak to naszym obowiązkiem jest je śledzić by nie dać się okłamać nawet w najprostszej sprawie. Potrzebne jest kilka sekund w internecie.