Polubić kuchnię

przez | 11 grudnia 2022
Krucha kaczka z karmelizowanymi jabłkami

Autor: Sofa
Źródło: Sofa
Każdy z nas prędzej czy później staje oko w oko z kuchnią i próbuje dać jej radę. Nieistotne jest jakiej jesteśmy płci czy ile lat mamy na karku bo cel jest ten sam – ugotować dobrą potrawę.

Żadna to hańba nie umieć gotować, gdyż wcześniej zawsze nas ktoś z tego wyręczał. Mogła to być opiekuńcza mama, pracowita małżonka czy też zakochany w kuchni mąż. Ale gdy zostajemy sami a nie przepadamy za jedzeniem na dowóz ani za zalewaniem makaronu z przyprawami, który o dziwo nazywa się zupką chińską, to zostaje własnoręczne gotowanie.

Zanim przystąpimy do tej poszerzającej horyzonty czynności, wydaje nam się, iż nie ma nic gorszego. Jednak im więcej w tym siedzimy, okazuje się, że nie ma nic łatwiejszego a z biegiem czasu uznamy to nawet za przyjemne. Nadejdą te momenty gdy podczas spotkania w grupie przyjaciół będziemy mogli dorzucić swoje 3 grosze o gotowaniu gdy akurat będzie temat niedzielnego obiadu na 6 osób. Czy to nie miłe uczucie na czymś się po prostu znać i przekazywać innym cenne wskazówki?

Ledwie się oglądniemy a będziemy chcieli mieć własną książkę kucharską by posiąść „tajną” wiedzę kuchni francuskiej, włoskiej, rosyjskiej, meksykańskiej oraz wielu innych. Książka kucharska czy to w formie papierowej czy elektronicznej powinna pod ręką zawsze być, bo przecież nie ma co ograniczać się do kilku potraw jeżeli pole do popisu jest znacznie większe i tak naprawdę nie do wyczerpania.

Należy nauczyć się gotować zarówno pierogi z serem (więcej szczegółów), gołąbki, sałatkę warzywną jak i wykwintne sosy do makaronu czy ostatnio lubiany chyba przez wszystkich sos czosnkowy. Sos czosnkowy który nota bene stał się w Polsce gigantycznym fenomenem. Dodaje się go teraz do każdej potrawy, która nie jest słodka. Bez znaczenia czy to kotlet mielony, kebab czy pizza. Doprawdy zjawisko na wielką skalę, nie można się już dziwić, że taka sałatka Cezar (kliknij: info) czy pasta rybna, które w założeniu nie zawierają czosnku, mogą być nam w barze zaserwowane właśnie z takim sosem. Jeżeli nie w potrawie to na pewno obok niej.

Pamiętajmy, że potrawy na ostro to nie wszystko co jemy. Wiadomo, że to są dania główne i te właśnie powinniśmy nauczyć się przygotowywać. Ale należy pamiętać by nie zaniedbywać deserów oraz dodatków, które mogą zaspokoić nie jedno wymagające podniebienie. W gotowych przepisach łatwo wyszukamy sposoby na mega dobry koktajl bananowy, bardzo dobre ciasto z herbatnikami a nawet przekonamy się jak powstaje chałwa i jak ją wykonać domowymi sposobami.

Jeśli myślisz, że omawiana tu tematyka jest ciekawa, zobacz jeszcze więcej w tym tekście (https://terapiamanawa.pl/), który też publikuje podobne materiały.

Wszystko jest uwarunkowane od naszych chęci, bo gotowych przepisów znajdziemy bez liku.

Przepisy na gotowanie to jednak nie wszystko w temacie kuchni. Bo przecież w tej tematyce ważne są też inne procesy, jak np. dekorowanie. Dowiedzieć się można jak udekorować tort, jak ułożyć sztućce, jak dobrać świece, co położyć na stół jako dekorację i wiele innych.

Jeśli ktoś jest zainteresowany takimi sprawami to z pewnością znajdzie dla siebie wygodne źródło informacji. Może to być kulinarny portal internetowy jak i obszerna książka poświęcona gotowaniu i kuchni. Należy po prostu chcieć.