Poligrafia: co to znaczy i czym się w rzeczywistości para?

przez | 10 maja 2022
Procesami tworzenia druku zajmuje się poligrafia. Od kiedy został on wynaleziony w tematyce tej zaszło wiele modernizacji.

Za wynalazcę druku uznawany jest Jan Gutenberg. To epokowe dla technologi wydruku, ale też dla kultury wydarzenie miało miejsce w XV wieku. Od tego czasu w tej tematyce zaszło wiele istotnych zmian, poligrafia rozwinęła się nieprawdopodobnie ekspresowo. Obecnie poligrafia zajmuje się przygotowywaniem tekstów i grafik, które będą później wydrukowane.

drukarnia

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com

W każdym momencie powstawania wydruków stosowane są dobrej jakości urządzenia, zaczynając od komputerów, przez skanery aż do naświetlarki. Zapotrzebowanie na usługi poligraficzne jest w obecnych czasach wielkie; zobacz ulotki A5, A6. Z drukami można spotkać się niemal w dowolnym czasie. Plakaty oraz ulotki są tak naprawdę właściwym przykładem dzieł poligrafa. Zapotrzebowanie na usługi proponowane przez poligrafię jest w dzisiaj nieprawdopodobnie duże. Drukarnie oraz zakłady poligraficzne drukują już nie tylko plakaty i ulotki, ale również wizytówki, katalogi i sporo innych materiałów które będą służyły promocji i reklamie.

Rozwój technik związanych z komputerami sprawił, że naprawdę więcej dokumentów wydrukujemy we własnych domach, a książki możemy czytać w wersji elektronicznej. Wydawać się może, że w związku z tym drukarnie będą upadały. Ale tak tak nie jest. Nadal mają one sporo pracy, ponieważ mimo potężnego rozwoju techniki pewnych rzeczy nie da się drukować nie korzystając z usług doświadczonego drukarza i nowoczesnej drukarni. Przez cały czas ukazują się tak naprawdę książki i gazety w tradycyjnej papierowej formie.

druk, prasa drukarska

Źródło: http://www.sxc.hu
Z rąk drukarzy wychodzą też kalendarze, notesy, przeróżnego typu dokumenty, druki reklamowe, w tym najchętniej zamawiane przez zróżnicowane podmioty ulotki. Zmodernizowała się oczywiście technologia ich robienia. Aktualnie drukarnie korzystają z najnowszych zdobyczy technologicznych; sprawdź również . Z tego względu proces przygotowywania produktów do druku i sam ich druk etykiet na rolce przebiega o wiele szybciej. Jakość wydruku także jest oczywiście lepsza niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie wspominając już o wydrukowaniu z czasów Jana Gutenberga. Materiały do druku nie są już opracowywane przez zecerów, w obecnych drukarniach zajmuje się tym desktop publishing.