Podatki za najem mieszkania.

przez | 3 lutego 2022
Podatki w naszym kraju są dość zagmatwane. Można rzec, że faktycznie płacimy je od wszystkiego. Także posiadacz lokalu mieszkalnego wynajmowanego musi płacić podatek za najem. Ma on aczkolwiek szansę wyboru formy opodatkowania, co ma wpływ na wysokość obciążenia. Aczkolwiek takie prawo mają osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie najmu.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wysokości 18% bądź 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem wynajmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona wyłącznie na zawsze, bowiem można go zmienić przed początkiem kolejnego roku podatkowego.

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje wady i zalety. Kiedy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezagmatwane i względnie niskie, nie zawsze jest bardzo dobrym sposobem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% utrzymuje się wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już w dużej mierze wyższy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w wyszukiwarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Księgowość, finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to w tym przypadku można potrącić koszta zyskania zysku takie jak na przykład: amortyzacja lokalu mieszkalnego, koszty na wyposażenie i umeblowanie, honorarium dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest opłacalny przede wszystkim dla osób, które ostatnio poniosły koszty na przykład powiązane z odświeżeniem mieszkania.

Gdy już wybierzemy rodzaj podatku za wynajem, czyli wynajem podatek, powinniśmy poinformować o tym fakcie Naczelnika Urzędu Skarbowego, odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania. Zaliczki na podatek dochodowy wpłaca się miesięcznie zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy powinni za każdy miesiąc wyliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w czasie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.

Te wpisy z www (https://biuro-protax.pl/), które przeczytasz po kliknięciu na ten odnośnik bez dwóch zdań okażą się przydatne – są one godne polecenia i potrafią Cię mile zadziwić.