PIT – jak złożyć go szybko, bez problemów i niespodzianek? Jak sprawić, by nie stał się to koszmarem? Gdzie szukać pomocy?

przez | 26 maja 2022
Biurokracja, różne sprawy papierkowe – praktycznie każdy z nas spotyka się z tym w swoim życiu. Wiele osób za tym nie przepada. Najwięcej papierologii mają zazwyczaj przedsiębiorcy, którzy ciągle muszą coś uzupełniać, ciągle coś rozliczać. Ale również zwyczajni ludzie przynajmniej raz do roku muszą uzupełnić PIT.

Przeważnie jest to dość proste, ale gdy na przykład jesteśmy zatrudnieni w kilku miejscach, pobieramy dochody z różnych źródeł, korzystamy z ulg podatkowych, czy też rozliczamy się wspólnie z małżonkiem – sprawa może się już bardziej skomplikować. Niektórzy nie mają kłopotów z tego typu sprawami, ale inni ich nie cierpią, całkowicie im brakuje do tego cierpliwości.

Zawsze można pomylić się w obliczeniach, zagubić, coś pomieszać. Gdy tylko pomyślą, że znów nadchodzi termin wypełniania PIT-u, aż zalewa ich krew. Jednakże nie musimy radzić z tym sobie całkowicie samodzielnie. Są różne formy pomocy, z których możemy skorzystać – serwis (CiK – klimatyzacja kobyłka) .

Jednym z wariantów jest rzecz jasna przekazanie tego zadania komuś, kto lepiej się na tym zna i ma doświadczenie – osobie z kwalifikacjami ekonomicznymi, księgowemu lub po prostu znajomemu, który z PIT-ami miał wielokrotnie do czynienia.

Tego typu usługa zazwyczaj nie jest szczególnie droga, choć u eksperta z pewnością będzie nas ona kosztować nieco więcej. Ale w końcu czego nie robi się dla spokoju ducha i dla bycia wyręczonym z nieprzyjemnych i nielubianych obowiązków? Szczególnie, że jest to sytuacja, która ma miejsce raz na rok, nikt z nas więc z tego powodu nie zbankrutuje.

Inna metoda to pity 2016 / 2017 program. Wystarczy go pobrać z internetu, a rozliczenie zeznania podatkowego stanie się o wiele prostsze. poprowadzi nas przez to zadanie krok po kroku, w razie pojawiających się wątpliwości z pewnością znajdziemy w nim wyjaśnienie.

Aktualnie zresztą mało kto wypełnia PIT na papierze, praktycznie wszyscy korzystają w tym celu z sieci. Jest to nie tylko łatwe, ale także szybkie rozwiązanie – już po wypełnieniu wszystkich luk wystarczy kilka kliknięć, a formularz powędruje wprost do urzędu skarbowego.