Parę refleksji na temat komputerów i komputeryzacji, która zdobywa coraz więcej dziedzin człowieczej egzystencji

przez | 12 października 2022
Komputery są dzisiaj w tak powszechnym użytku, że w każdym domu jest przynajmniej jedno takie urządzenie, a czasem nawet każdy z lokatorów posiada swoją własną maszynę. Rozwój technologiczny przyczynił się do tego, że współczesny komputer przybiera coraz mniejsze rozmiary: jeśli przed półwiekiem przypominał ogromną szafę na okrycia wierzchnie, to dzisiaj bez trudu zmieści się nawet w dziecięcej kieszeni. Pecety, które jeszcze przed dziesięcioleciem stały na biurkach większości uczniów, teraz bywają zamieniane na podręczne tablety i oczywiście mają o wiele więcej możliwości niż ich mechatroniczni poprzednicy.

sprzęt komputerowy

Autor: Luk Tittmann
Źródło: http://www.flickr.com
Malutkie cyfrowe urządzenia, także nazywane komputerami, znajdują się w takich miejscach, o jakich w większości wypadków raczej nie pomyślimy. Tak zwane komputery pokładowe są zakładane w samochodach lub na pokładach dream linerów. Wyświetlają one osobom prowadzącym pojazdy samobieżne i powietrzne bieżące informacje na temat np.https://www.logintrade.pl/e-procurement e-procurementzużycia benzyny albo będą alarmować, gdy spali się jedna z żarówek.

Komputery bywają na wielką skalę używane przez urzędy i pozostałe instytucje publiczne. Wzrost znaczenia internetu także w tej dziedzinie człowieczego życia, przyniósł wielkie zmiany. Teraz w każdym referacie stoją monstrualnych rozmiarów monitory plazmowe, pod biurkami są umieszczane skrzynki w kształcie olbrzymiego pudełka zapałek, a wprawne ręce sekretarki z wielką energicznością obsługują bezprzewodowe myszki (tutaj znajdziesz akcesoria komputerowe: wybór akcesoriów do palmtopów). W odmienny sposób przedstawia się pokój nastolatków. Swoje zadania domowe młode pani już tylko z rzadka odrabiają korzystając z tradycyjnych pomocy naukowych. Dostęp do sieci, zapewniony dzięki nowoczesnym laptopom, nie jest najlepszym źródłem wiedzy, ale stał się odpowiednikiem pójścia na łatwiznę.

A jaka będzie przyszłość pecetów? Analizując trendy w tworzeniu tych sprzętów elektronicznych, bardzo szybko spostrzeżemy, że stają się one coraz bardziej kieszonkowe i bez trudności mogą zostać zabrane na pokład jamo jeta czy do wagonu kolejowego. I nic nie dowodzi, że ta sytuacja miałaby się w najbliższej przyszłości zmienić. Niektóre osoby z kolei sądzą, że projektanci komputerów zaczną korzystać z technologii wykorzystywanej w biologii molekularnej. Czyżby laptop miał działać dzięki zgromadzonym się w nim bakteriom tlenowym? O tym przekonamy się może jeszcze w tym stuleciu. Póki co korzystajmy z rozwiązań na miarę obecnej technologii, jak tu –