Oryginalne techniki nauczania osób dojrzałych i powtarzania wiadomości

przez | 1 listopada 2022
W świecie naukowym, a od pewnego czasu także w biznesowym, funkcjonuje przeświadczenie, iż użycie gier symulacyjnych podczas szkoleń przynosi wyłącznie pozytywne skutki. Na pewno planszówki decyzyjne, podnoszą atrakcyjność zajęć, lecz czy osiągniemy za ich sprawą rezultaty, o których mowa? Co zyskamy wprowadzając ten przedmiot do szkolenia? Czy tego typu zabawa będzie odebrana poważnie przez uczestników szkolenia?

gra towarzyska

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Jest całkiem sporo gier, w których członkowie zespołu przybierają określone funkcje. Rozpowszechniona mafia, RPG, gry strategiczne… Wszyscy bardzo ochoczo w nie grają, bowiem mają poczucie, że wiele los leży w ich rękach i że świadomie kreują życie określonej osoby. Lecz powstała pula gier, której zadaniem jest wypracować u graczy jakieś mechanizmy zachowań, nauczyć ich jakichś treści lub najzwyczajniej w świecie powtórzyć zdobytą wiedzę.

Czemu zrobiło się to popularne? Bo zgodnie z teoriami psychologii uczenia się udowodniono, iż wszyscy najlepiej uczą się przez doświadczanie. Mówi się, że gry symulacyjne pozwalają lepiej kształcić osoby dojrzałe, które z założenia trudniej przyswajają nowe zagadnienia i czasem mają swoje własne, wypracowane przez całe życie techniki wykonywania albo pracy nad czymś i bardzo trudno zmienić ich nastawienie. Gry symulacyjne szkoleniowe lub warsztatowe mają to ułatwić. Celem gier jest ułatwienie rozstrzygania problemów, szybka ocena sprawy, zarządzanie personelem w sytuacjach kryzysowych.

Gry mają także na celu pokazanie, że popełnione błędy można naprawić oraz że rozplanowanie zadań w teamie może przynieść naprawdę niezłe efekty. Można się na nie natknąć zarówno na szkoleniach całego personelu i wyższego szczebla, lecz czasem urozmaicane są nimi szkolenia dla trenerów .

Gdy będziesz zdania, że znajdujący się w tym serwisie artykuł jest godny uwagi, kliknij tutaj, a znajdziesz więcej doradca kredytowy wroclaw analogicznych materiałów!

Szkolenia prowadzone przez profesjonalistów już nie wyglądają jak wykłady dla publiczności, po których sprawdza się wiedzę z określonego zagadnienia. Teraz szkolenia dla trenerów, dla zespołu i dla kadry zarządzającej są multimedialne, często angażują wszystkie zmysły i są nastawione na pochłanianie nowych treści w akcji.