O tym, że warto inwestować we własny rozwój nie trzeba nikogo uświadamiać. Nie jest to jednak takie proste? Jakie są trudności?

przez | 4 września 2022
Na całym świecie, wszędzie pod każdą szerokością geograficzną, ludzie uczęszczają na szkolenia. Nie trzeba mówić nikomu, jak to jest dziś ważne, na rynku pracy, tak więc i w naszym kraju szkolenia stały się bardziej popularne. Złożyło się na to kilka czynników, lecz najistotniejszym było wstąpienie do UE, dzięki temu pojawiło się dużo funduszy na kolejne szkolenia.

konferencja biznesowa

Autor: Betsy Weber
Źródło: http://www.flickr.com
Znacznie rozwinęło rynek szkoleń. To także zwiększyło zainteresowanie różnymi salami, które opłaca się wynajmować na szkolenia. To istotnie spowodowało wysyp takich właśnie miejsc do przeprowadzenia szkoleń (kliknij, by przejść na stronę). Naturalnie jest ich najwięcej w pobliżu i na terenie dużych miast, lecz to nie oznacza, że nie spotkamy takich miejsc w nieco mniejszych ośrodkach miejskich (na przykład sale konferencyjne Częstochowa). Po prostu, tam gdzie jest zainteresowanie i gdzie udaje się pozyskać pieniądze unijne, tam można przeprowadzić ciekawe szkolenie.

Znaczny odsetek szkoleń finansowany jest z kieszeni samych uczestników, choć zazwyczaj tak jest, iż dana firma wysyła pracownika na jakieś szkolenie. Są to zazwyczaj szkolenia branżowe, na których warto się pojawić, konferencje, kongresy, na które za wstęp trzeba zapłacić, lecz dzięki licznym rabatom i innym ulgom udaje się na przykład zgłosić parę osób, a koszt szkolenia nie odstrasza. Są także ludzie, którzy są freelancerami i sami sobie finansują przeróżne szkolenia. Oczywiście zależy na jakim poziomie jest dany człowiek, na co sobie może pozwolić, jaki ma dochód w danym roku.

Zapewne przyda Ci się hiperłącze (http://www.efematic.pl/), jeżeli ciekawią Cię opracowane w tym artykule informacje. Na poniższej stronie wyczytasz ich o wiele więcej.

Niemniej, wiele osób przeznacza dużą część swojej pensji na zwiększanie kwalifikacji, gdyż są zdania, że inwestycja we własny rozwój najbardziej się opłaca i na pewno zwróci się przy pierwszej lepszej okazji.

Podejście takie jest godne pochwały, no ale można czasami pomarzyć tylko o tym, bo w życiu freelancera miesiące i dni, które bywają lepsze i gorsze, więc różnie to wygląda z funduszami na takie szkolenia. Niektórzy sobie mogą pozwolić na więcej, inni na mniej. Zależne jest to od branży, od zawodu i od stażu pracy.