Nowoczesne techniki zarządzania personelem w firmach, zalety i wady outsourcingu pracowniczego

przez | 14 maja 2022
Najpopularniejszymi formami zatrudnienia w naszym kraju są najróżniejsze umowy podpisywane z właścicielami firm. Zdecydowana większość zatrudnionych chciałaby mieć zatrudnienie na pełnym etacie, ale nasi pracodawcy lubią naciągać prawo i z kolei oni chętnie zatrudniają na różne umowy zlecenia i o dzieło.

branża IT

Autor: hackNY.org
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnich latach coraz bardziej popularna stała się jeszcze jedna forma na nawiązywanie stosunku pracy z pracownikami, a mianowicie outsourcing pracowniczy. Tego typu forma współpracy pomiędzy pracownikami oraz pracodawcą jest bardzo popularna w krajach zachodnich, i nasze krajowe firmy także zaczynają się do niej przekonywać. Powstaje coraz więcej specjalistycznych agencji które oferują wynajem pracowników, zwiększa się również ilość osób, które z nimi współpracują. Wszystko to sprawia, że ten segment rynku dynamicznie się rozwija, i wszyscy dostrzegają zalety i korzyści, jakie płyną z takich rozwiązań. W szczególności chętnie z tego typu możliwości korzystają studenci, bo oni mają możliwość elastycznie dysponować swoim czasem, a nie zawsze będą mieli możliwość wiązania się stałą umową.

pracownik IT podczas pracy

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

W praktyce wynajem (Polecamy małe biura w warszawie inoffice) pracowników polega na tym, że są oni zatrudniani w firmie oferującej takie usługi, i realizują powierzone zadania dla jej kontrahentów. Dla firm, jakie w ten sposób wynajmują pracowników jest to niezwykle praktyczna sytuacja, nie będą one musiały gwarantować całej otoczki płacowo – kadrowej.

Wypłata wynagrodzeń, zwolnienia chorobowe i urlopy, a także inne sprawy wiążące się z zatrudnieniem będzie leżała po stronie firmy, która taki wynajem będzie organizować. W rzeczywistości można dzięki takiemu rozwiązaniu dużo zaoszczędzić, zwłaszcza w przypadkach pracy sezonowej. W części firm w niektórych okresach czasu będzie potrzebna większa ilość pracowników, lecz danie im stałej umowy nie byłoby opłacalne z tego powodu, że w pozostałym czasie nie mieliby co robić. I w takich właśnie sytuacjach bardzo dobrze będzie się sprawdzał outsourcing pracowniczy, na okres większego zapotrzebowania wynajmuje się potrzebną ilość ludzi, a po skończeniu zaplanowanego okresu czasu zwyczajnie oni kończą swoją pracę.