Nowoczesne czytanie książek

przez | 22 czerwca 2022
Obecnie wiele osób twierdzi, że tradycyjna książka z wolna odchodzi do lamusa. Według nich za parę lat zostanie ona całkowicie wyparta przez komputery i Internet. Nie jest to jednak prawdopodobne, gdyż książka w tradycyjnej, papierowej formie nadal posiada spore grono miłośników. Z drugiej strony jednak technologie w tym zakresie są stale rozwijane. Stosunkowo niedawno stworzono tak zwane e-książki, czyli książkielektroniczne. Ich przeznaczeniem jest oglądanie nie na papierze, a na wysokiej jakości wyświetlaczu. Na początku przez e-książki rozumiano tylko pliki tekstowe z książkami, które były czytane na ekranie komputera. Aktualnie ich definicja uległa poszerzeniu z uwagi na zmiany technplogiczne. Wprowadzono innowacyjne formaty danych do wyświetlania książek elektronicznych. Rozwinęła się również technologia pod względem ich czytania.

Czytniki e-książek
Wielką rewolucją okazało się wprowadzenie czytników e-booków, wykorzystywanych do czytania książek elektronicznych w różnych formatach. Nazwy w rodzaju Amazon Kindle Paperwhite nie powinny być obce osobom zainteresowanym urządzeniami tego typu. Zobacz też tutaj – to bowiem modele innowacyjnych urządzeń do wyświetlania e-książek, które przeżywają ogromną popularność. Wyróżniającą cechą dzisiejszych urządzeń tego rodzaju jest wykorzystanie tak zwanego e-papieru, czyli wyspecjalizowanej technologii, poprzez którą czytanie książki na urządzeniu faktycznie sprawia wrażenie tradycyjnego czytania. Tego rodzaju ekran nie odbija światła, ani go nie emituje, co powoduje, że wzrokczytającego tak się nie męczy.

amazon

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Czytanie książek elektronicznych
Oprócz specjalnych czytników, które najlepiej nadają się do wyświetlania e-booków, jest również spory wybór innych przyrządów, które się do tego nadają. Obecny rozwój technologii powoduje, że lista tych urządzeń ciągle się poszerza. Podstawowym urządzeniem nadal jest komputer.

Zaciekawił Cię nasz post? Będzie nam przyjemnie, jeśli postawisz na przeczytanie innych. Po prostu naciśnij ten link i wejdź do kolejnej witryny.

Coraz częściej jednak bywa tak, że czytelnicy korzystają z e-booków na innowacyjnych urządzeniach mobilnych. Zaliczają się do nich na przykład powszechne tablety, takie jak przykładowo Samsung Galaxy Tab . Dają one wysoką jakość czytania, choć nie tak wysoką jak profesjonalne czytniki.