Najważniejsze rodzaje oraz odmiany wewnętrznych drzwi, ich zastosowanie w domach i mieszkaniach

przez | 7 października 2022
Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia domów oraz mieszkań są drzwi. Dzielą się na dwie podstawowe grupy, czyli wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do chronienia wnętrza budynku przed atmosferycznymi czynnikami, takimi jak śniegi, wiatry i deszcze, ale również przed niepowołanymi osobami służą drzwi zewnętrzne.

link do strony

Autor: Peter Chovanec
Źródło: http://www.flickr.com
Ich rodzajów oraz odmian jest bardzo dużo, klienci mogą wybierać pośród drzwi zrobionych z różnych gatunków drewna, nieraz złączonego z szybkami, a oprócz tego pomalowanej lub pokrytej okleiną blachy. Drzwi zewnętrzne przeważnie grubsze i solidniejsze, właśnie z powodu ich przeznaczenia. Jeśli mają mieć dobre przeciwłamaniowe właściwości, to powinny mieć odpowiednie wzmocnienia i zamki. Obowiązkowa jest gruba blacha uniemożliwiająca przecięcie, bolce antywłamaniowe i dobre zawiasy. Powinno się również użyć atestowanych zamków, które będą stanowić utrudnienie dla złodziei. No i rzecz jasna bez względu na parametry drzwi raczej powinny być ładne, bo przecież stanowią one wizytówkę każdego domu. Z kolei w środku mieszkań i domów wykorzystywane są dużo bardziej delikatne drzwi (drzwi wejściowe we Wrocławiu) wewnętrzne (przykładowe artykuły). Występują one w kilku wersjach uzależnionych od zastosowania. Spotykanymi najczęściej są tradycyjne, typowe drzwi otwierane, montowane w futrynie.

drzwi

Autor: Remix
Źródło: Remix
Są one praktyczne, dostępne w ogromnej ilości odmian i wzorów, lecz mają jeden duży minus. Do ich otwierania potrzeba dużo miejsca, więc nie za każdym razem będą się dobrze sprawdzać w małych mieszkaniach. Tam za to dużo lepiej poradzą sobie drzwi składane. Dzięki użyciu odpowiedniego mechanizmu mogą się one składać jak parawan, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca, a jednocześnie otwieranie jest bardzo ułatwione. Jeżeli ktoś będzie miał taką możliwość, to bardzo dobrym pomysłem będą też drzwi przesuwne, dają sobie radę one zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne drzwi. Podwiesza się je na specjalnej prowadnicy,przez co nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca przy otwieraniu, potrzebują jedynie kilkunastu centymetrów obok ściany żeby się je dało przesunąć.