Nadmierne zużywanie się opon i elementów tocznych kół to wynik braku wyważenia kół.

przez | 30 listopada 2022
Sezon zimowy już praktycznie przeminął. W warsztatach samochodowych należy przysposobić się do nadchodzącego sezonu wiosennego. Część warsztatów przygotowuje promocje przeglądów samochodu po okresie zimowym – mycie dolnej płyty pojazdu od wszędobylskiej soli, przegląd układów hamulcowych a także zmianę ogumienia z zimowych na letnie.

imadło

Autor: WORX
Źródło: WORX

Zauważono iż Polacy zaczęli systematycznie odwiedzać serwisy oponiarskie w celu zmiany opon w dwóch okresach: jesiennym i wiosennym. Zamiana taka gwarantuje większe bezpieczeństwo na szosach, jak również większy komfort odbywania podróży.

Czy któreś komentarze na temat naszego tekstu Cię zaintrygowały? W takim razie będzie nam niezwykle przyjemnie, jeżeli dodasz do nich też swoje opinie.

W każdym zakładzie wulkanizacyjnym do dyspozycji jest wyważarka do obręczy kół, stosowana do właściwego wyważania kół w pojeździe. Czytaj : wyważarka do kół – kliknij

W trakcie standardowego użytkowania, felgi w kołach wyrabiają się, co stwarza nierównomierne przemieszczanie się pojazdu względem osi jezdni, bądź podwyższony hałas przy przekraczaniu szybkości. Także nowe felgi wymagają wyważenia, ponieważ mogą powodować nierówną jazdę oraz powodować zagrożenie dla ruchu samochodów. Czasem zdarza się, że przy nieprawidłowo wyważonych kołach pojazd samoczynnie skręca w lewo lub prawo, co może doprowadzić do wypadku. Wyważanie felg polega w popularnym tłumaczeniu na zamontowaniu do nich, ołowianych obciążników, aby uzyskały równomierną wagę, co spowoduje wyrównanie się toru jazdy. Wyważanie stosuje się po to, aby obracające się koło nie wpadało w wibracje, które są następnie przenoszone na wszystkie elementy samochodu.

solidne imadło obrotowe

Źródło: http://www.dowarsztatu.com/

Niewyważenie kół jest przyczyną zwiększonego zużycia opon, zespołów tocznych i elementów układu kierowniczego oraz podzespołów zawieszenia. Powoduje także pogorszenie przyczepności kół do nawierzchni, pogorszenie skuteczności hamowania oraz kierowalności i płynności ruchu pojazdu. Mimo coraz dynamiczniejszego rozwoju techniki motoryzacyjnej, narzędzia ręczne wciąż należą do zasadniczego wyposażenia wielu stanowisk pracy. Do najpowszechniej stosowanych narzędzi tradycyjnych zaliczamy: młotki, szczypce, wkrętaki, pilniki, piły ręczne, imadło obrotowe, siekiery. Każde z narzędzi ręcznych wskazanych powyżej ma indywidualne cechy i właściwości, które należy wziąć pod uwagę w trakcie doboru narzędzi do określonej czynności. Imadło maszynowe używa się do mocowania przedmiotów poddawanych przeróbce ręcznej lub mechanicznej.