Na czym polega spawanie, jakie są jego rodzaje? Co korzystnie wiedzieć o najbardziej popularnych technikach spawania?

przez | 19 grudnia 2022
Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia ze spawaniem, albo spawa raz na pewien czas, to w rzeczywistości nie wie, że istnieje jego wiele sposobów. To nie jest zbyt ważne dla przeciętnego człowieka, jednakowoż jak zaczynamy się tym zajmować coraz częściej, to powinniśmy poznać najbardziej powszechne techniki. Szczególnie w dziedzinie typu spawanie konstrukcji stalowych. Jakie mamy rodzaje?

Spawanie

Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek warto poznać taki rodzaj jak łukowe elektrodą otuloną. Jest to również określane jako metoda MMA. Jest to najstarsza i najbardziej powszechna metoda spawania łukowego. W tego rodzaju metodzie stosowana jest elektroda otulona, złożona jest ona z metalowego rdzenia, jaki pokryty jest sprasowaną otuliną. Między końcem elektrody a spawanym materiałem wytwarzany jest łuk elektryczny. Rozjarzenie łuku ma charakter kontaktowy, dzieje się tak przez dotknięcie końca elektrody do materiału spawanego. Elektroda tak więc topi się, zaś krople stopionego metalu elektrody przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziora spawanego metalu.

Dzięki temu może się wytworzyć spoina. Spawacz dosuwa elektrodę w trakcie jej stapiania do spawanego elementu, dzięki czemu jest w stanie utrzymać łuk o stałej długości i jednocześnie przesuwać jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Kolejną metodą spawania jest metoda TIG. Na czym to polega? Łuk elektryczny jest zainicjowany przez potarcie elektrodą wolframową w materiał spawany. Inny sposób jest bezdotykowy, a dzieje się tak dzięki działaniu układu jonizatora – zobacz tu.

W spawaniu TIG uchwyt spawalniczy pchany jest jedną ręką, w okresie jak druga dostarcza materiał dodatkowy, czyli pręt (powołaj się na nas).http://www.parkietypryczynicz.com.pl/ parkiet hajnówkaRęczne podawanie spoiwa ma charakter przerywany, więc wymaga konkretnej wprawy. Po początkowym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem spawacz musi dosunąć pręt w jeziorko, by następnie go odsunąć i przesunąć łuk w kierunku spawania. Ciekawa i pomocna jest także technika MIG/MAG. Zajarzenie łuku ma miejsce po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym. Ma ono charakter kontaktowy.

Wysuwający się drut z konkretną prędkością stapia się, a za pomocą zjawiska samoregulacji długość łuku jest w stanie pozostać na ustalonym poziomie. Po rozpoczęciu spawania powinniśmy uchwyt spawalniczy przemieszczać równomiernie wzdłuż spoiny. Powinniśmy obserwować kształt spoiny, trzymać stałą pozycję oraz odległość uchwytu od spawanego przedmiotu – poczytaj. Spawacz musi przez ten czas koncentrować się na wytworzeniu prawidłowej spoiny, bo moment nieuwagi jest w stanie spowodować powstanie błędów. Jeżeli tak się stanie, trzeba przerwać spawanie, a później je wznowić.