Na czym polega praca firm sprzątających biurowce?

przez | 5 lutego 2022
W moim mieście spacer po głównym deptaku późnym latem stanowi czystą przyjemność. Piękne słońce tańczy na dachach. Z pobliskich kawiarenek słychać gwar. Uwielbiam takie popołudniowe przechadzki do ulubionej kawiarni. Siadam wtedy w ogródku i proszę o czarną mocną kawę z rogalem, i od czasu do czasu jakieś ciasteczko. Przyglądam się wówczas ruchowi miejskiemu. Któregoś dnia znalazłem kawiarenkę blisko budynku biurowego w którym kiedyś byłem zatrudniony.

sprzątanie biurowca

Autor: Pieter van Marion
Źródło: http://www.flickr.com

Byłem wówczas „nadzorującym” w firmie sprzątającej obiekty użytku publicznego. Moje zadanie polegało na dozorowaniu dziesięcioosobowej grupy ludzi wykonujących pracę sprzątaczy a także dbaniu o to, by nie zabrakło im środków czystości. Myślałem że sprzątanie biur jest dość prostym obowiązkiem. Od pracowników nie wymaga się za dużo, ot ścierka, mop i załatwione. W jakimże błędzie był człowiek! Sprzątanie biur wcale nie jest zadaniem prostym. Mym zadaniem był budynek sądu w mieście które zamieszkuję. Z zewnątrz wydawało się że mały budynek, a tu się okazuje się że metraż jest spory, mnóstwo schodów i zakątków.

Na pewno pod linkiem (http://alglas.pl/) informacje w tamtym miejscu zawarte bardzo Cię zaciekawią i dowiesz się dużo świeżych, podobnych informacji, które oczekują na Ciebie właśnie tu.

Sprzątanie biur musi się odbywać w zgodzie z umową podpisaną pomiędzy firmą podejmującą się sprzątania a zlecającym. Umowa taka bardzo dokładnie określa co i w jaki sposób ma zostać sprzątane. Przykładowo określony jest gatunek ścierek jakimi pani sprzątająca ma wycierać blaty oraz typ środków czyszczących.

Do zadań osoby nadzorującej należy nie tylko dozór na bieżąco zleconych zadań, lecz także ich przydzielanie. Trzeba tak zorganizować pracę, by nie zaburzać normalnej pracy zleceniodawcy. Z tego tej przyczyny większość z prac porządkowych wykonywana jest między godz. 15 a 21. W godzinach pracy pracowników biura dokonywane są tylko prace bieżące, takie jak: wymiana papieru toaletowego w ubikacjach czy zimą odśnieża się schody wejściowe. Zgodnie z umową odbywają się kontrole. Kontrole tak zwane wewnętrzne, gdy jakości sprzątania biur dokonuje nadzorujący oraz kontrole zewnętrzne odbywające się w obecności przedstawiciela zleceniodawcy. Po tej ostatniej obowiązkowo sporządza się raport odbioru. Do zadań osoby nadzorującej należy także sporządzanie dokumentacji kadrowej. Tak więc praca okazała się być wcale nie taką łatwą.