Na co wartozwracać uwagę, gdy prowadzimy własną firmę.

przez | 17 maja 2022
Prowadzenie swojej, nawet niewielkiej działalności to nie jedynie interesujące zajęcie, połączone z realizacją własnych pasji a także marzeń. Niestety, to przede wszystkim spora odpowiedzialność za wszystkie tematy w naszej firmie. Gdy sami jesteśmy sobie szefem, musimy pamiętać nie wyłącznie o regularnych wypłatach dla naszych pracowników. To także cała biurokracja łącząca się z płatnościami na ten przykład do skarbówki albo zakładu ubezpieczeń społecznych.

prowadzenie własnej firmy

Źródło: pixabay

Dobrą stroną założenia własnej działalności jest fakt, że mamy możliwość realizować swój zawodowy pomysł na życie, który często związany jest z naszymi pasjami.

Bez zwlekania zobacz na stronie (https://franklincovey.pl/zdalne-zarzadzanie/) podobne posty. Tam także przeczytasz coś ciekawego, ponieważ prezentuje ona zbliżoną problematykę.

Jednak musimy pamiętać także o tym, że nasza działalność będzie wiązać się z odpowiednimi, wspomnianymi już wcześniej opłatami a nas, jako właścicieli małej firmy, powinny zwłaszcza interesować kwoty słane do zakładu ubezpieczeń społecznych i do skarbówki. I tak na ten przykład wszelkie wystawianie faktur VAT ciekawostka jest powiązane z odliczeniem i przesłaniem VAT-u do skarbówki. Za wszelakie uchybienia w tym wypadku urząd skarbowy lubi nakładać niemałe kary, szczególnie niestety u polskich niewielkich firm, które nie posiadają dużego kapitału, żeby wynająć kancelarię prawną i kilku księgowych, którzy szczegółowo będą wszystko mieli na oku, a w wypadku kontroli zewnętrznej i ewentualnego mandatu wykażą, iż to jednak kontroler się mylił a my natomiast postępowaliśmy zgodnie z przepisami. Musimy również zwrócić uwagę, że w każdym m-cu mamy zus do odliczenia – kliknij tutaj.

dokumentacja

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

To jest istotne, nie możemy zapomnieć o tym, ażeby w przyszłości nie okazało się, że nie opłacaliśmy składek a teraz mamy do opłacenia świadczenia za te wszystkie lata , dodatkowo jeszcze karne odsetki. Niemniej zwróćmy uwagę, iż te zus odliczenia czytaj pełen raport podatku są przez pierwsze dwa lata niewysokie i dopiero tak naprawdę po tym czasie musimy niestety spłacać już składki w normalnej, to znaczy większej kwocie. Jak można zauważyć wszelkiego rodzaju świadczeń a także podatków na rzecz państwa jest trochę i nie są to w ogóle łatwe kwestie. Z tej przyczyny warto czasami pomyśleć nad zatrudnieniem księgowego w naszej firmie lub nad zleceniem tego typu kwestii rachunkowych firmie księgowej zewnętrznej, która fachowo i rzetelnie za nas poprowadzi wszelką rachunkowość, przez co będziemy mogli spać spokojnie.