Na co musimy kierować uwagę przy planowaniu inwestycji budowlanej?

przez | 5 lutego 2022
Budowa budynku jest skomplikowanym projektem. Decydując się na taką inwestycję powinniśmy liczyć się z nieprzewidzianymi okolicznościami. Nie da się niestety przewidzieć wszystkiego, niezależnie od tego czy będzie to konstrukcja większa czy tylko modernizujemy istniejący już budynek, zawsze może się zdarzyć coś, czego nie założyliśmy.

W budownictwie coraz lepiej

Autor: Agencja inplusPR
Źródło: Agencja inplusPR
Słynna jest solidność brygad budowlanych, dlatego warto dobrze obmyślić warunki układu z budowlańcami tak, by nasze koszty nie okazały się nadmiernie duże. Najlepszym wyjściem może być wynajęcie dużej, wypróbowanej firmy. Choć wiadomo że zwykle podobne firmy (ekstra źródła) mają wyższe ceny, warto tą kwestię przemyśleć, bowiem podejrzanie niska cena może być oznaką kłopotów takich, jak choćby ukryte ponadplanowe opłaty za zużycie oprzyrządowania. Niewysoka cena może również oznaczać konieczność wynajęcia przez naszych budowlańców podwykonawcy oferującego przykładowo mini dźwigi, którymi nasza ekipa nie dysponuje. Słowem, planując prace budowlane nie wystarczy kierować się jedynie atrakcyjną ceną.
Dobrym przykładem tego iż cena nie będzie wystarczającą podstawą w wyborach tyczących się podobnych inwestycji są tak duże prace jak budowa dróg ekspresowych. Na mocy przepisów o przetargach dla zlecającego najważniejsze przesłanie ma cena – im jest ona niższa tym lepsza oferta. Nacisk na redukcje kosztów za wszelką cenę paradoksalnie podwyższa koszta, bo nierzadko zdarza się że nie dotrzymywane bywają terminy, to zaś powoduje ponadplanowe koszta. Wiadomo bowiem, że jeżeli dana firma sobie nie poradziła, to jej następczyni będzie mieć mocne argumenty na podniesienia opłat za wykonanie zadania.

Z tej przyczyny – przed podjęciem wszelkich rozstrzygnięć – watro zorientować się, czy realizator za atrakcyjnie niższą opłatę będzie w stanie rzeczywiście wykonać robotę jaką mu zlecimy. O wiele prostszą sytuację mamy wtedy, gdy robota którą mamy do zrealizowania jest niewielka i doraźna.

Czy zdziwił Cię prezentowany tekst? Aby poznać zagadnienie kliknij tutaj oraz poznaj więcej szczegółów – z pewnością będą dla Ciebie zadziwiająco ciekawe.

Wtedy wystarczy zwrócić się bezpośrednio do firmy mającej w ofercie mini dźwigi (w najnowszym wpisie) do wynajęcia. Najlepiej też przy planowaniu budżetu przedsięwzięcia z góry założyć, iż wydatki będą większe od zamyślanych (średnio o dziesięć procent).