Metody oceniania okresowego pracownika

przez | 2 czerwca 2022
Oceny okresowe pracowników to dziś często stosowany sposób pomiaru ich umiejętności, ale również oszacowania tego jakie cechy pracowników są wartościowe na konkretnym stanowisku. Jak pokazują badania tylko trochę ponad 10% makro przedsiębiorstw oraz korporacji nie korzysta z takiego typu metod kontroli.

Mocne wejście Twojej firmy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Na przełomie kolejnych lat stworzono kilka głównych nurtów, które pozwalają na właściwą ocenę, a wśród nich różnorakie kryteria. Te są konstruowane bezpośrednio w każdym przedsiębiorstwie. Bierze się albowiem pod uwagę jej własne zapotrzebowania oraz wymagania. Oceny okresowe pracowników zezwalają rzecz jasna na poprawę stanu w firmie. Wyróżnia się kilka rodzajów ocen tego typu a wśród nich najczęściej wykorzystywaną jest ocena 360 stopni.kliknij w link adwokat wrocław adwokat wrocławDzięki niej ocena pracownika przeprowadzana jest poprzez wywiady nie tylko z ocenianym podwładnym, ale również jego środowiskiem w pracy. Tutaj przede wszystkim sięga się po wypowiedzi przełożonych, kolegów czy nawet klientów, z którymi podwładny miał do czynienia.

Następnym sposobem, by ocena pracownika przebiegła odpowiednio jest ocena 180 stopni. Jest ona bardzo podobna do tej opisywanej powyżej, rozróżnia się przede wszystkim wyłączeniem w kumulowaniu opinii klientów i menagera. Tutaj najczęściej wiadomości o podwładnym kompletuje się poprzez rozmowy z kolegami a także głównym szefem.Ocena pracownika jest również możliwa dzięki metodzie jaką jest technika wydarzeń krytycznych. Tu kompletuje się informacje na temat sukcesów i potknięć badanego w określonym czasie. Dzięki temu przełożony ma dobry obraz całkowitych poczynań podwładnego.

To z jakiej techniki korzysta dane przedsiębiorstwo zależy od zakresu działalności i zapotrzebowania w konkretnym momencie. Zwykle tego typu ocena pracownika stosowana jest rokrocznie i głównie od jej rozstrzygnięcia zależy gratyfikacja czy kariera określonego podwładnego.

Omawiany wątek jest dla Ciebie ciekawy? To przejrzyj, że inne portale także posiadają podobne informacje, które pochłoną Cię kompletnie.

Wyniki ocen pozwalają też na ich weryfikację. Takie informacje pozwalają podjąć odpowiednie decyzje o daniu przykładowo kolejnych warsztatów.