Kulturowe wpływy na miarę aktualnych czasów. Jak wyglądają i dlaczego się tworzą? Czy zawsze istniały?

przez | 9 czerwca 2022
Odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości to nie lada sztuka. W każdym, nawet niepozornym miejscu spotkać możemy znak zapytania, jaki będzie nas zaskakiwał jeszcze nie jeden raz. Nie żyjemy w zamknięciu, więc tego typu sytuacje będą zawsze się zdarzały. Nie żyjemy za murem, jak w okresie komuny, więc zwyczaje, kultura i inne zjawiska będą przenikać na nasze podwórko. Nie powinniśmy się przed tym bronić, gdyż można na tym zyskać. Wszystkie kraje bowiem lepiej się rozwijają, jeśli pozwalają mieć swoje zdanie, oczywiście w pewnych granicach.

Jeśli chodzi o dominującą kulturę w dzisiejszych czasach, to jest nią na pewno kultura korporacji. Pojęcia jak service desk (strona www) czy outsourcing it, są na porządku dziennym w każdej wielkiej, globalnej korporacji. Te określenia jak znaki, jak wytrychy do innego świata, stają się pewnymi drogowskazami dla wszystkich zatrudnionych osób w takich miejscach. Gwarantują lepsze poznanie miejsca, w którym pracują, jego kultury i obyczajów.

To raczej zwyczajne, iż w każdym okresie są takie kulturowe wpływy. Zresztą angielski i korporacyjna kultura to obecnie standardowe zjawisko, nie możemy bronić się przed tym jak opętani wymachując rękami. Przed latami dziewięćdziesiątymi posiadaliśmy inną kulturę, radziecką, więc trzeba było znać język rosyjski. Kto nie znał, ten albo nie piastował jakiegoś istotnego stanowiska, albo zwyczajnie nie chodził do szkoły. Jest jeszcze jedno wytłumaczenie, kto nie jesteśmy tutaj znał, ten świadomie nie chciał go znać. W dzisiejszych czasach przed językiem angielskim tak się nie bronimy, ponieważ nie jest on nam narzucony, ale musimy go znać. W każdych czasach odnajdziemy więc taki jakby nacisk, miękkie przymuszenie, iż trzeba coś znać, byażeby odnaleźć się w rzeczywistości.

Zdalna praca programisty

Autor: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Możemy to zaaprobować jeszcze z innych przyczyn. Przecież nauka danego języka. to w końcu zupełne nowa umiejętność, jaką warto znać. Pomyślmy jakbyśmy robili to dla własnego rozwoju, a nie dla jakiegoś odgórnego planu. Tak pojmując taka nauka jest przyjemniejsza i bardziej pożyteczna. Może również być ciekawym doświadczeniem, poznawanie nowej kultury przyswajając język obcy, lecz na swój sposób bez nakazu i narzuconej metody. Takie coś z pewnością korzystniej zadziała niż wszystkie lekcje, które wkuwamy „na blachę”.