Księgowość dla każdego

przez | 5 maja 2022
Dobry księgowy w każdym przedsiębiorstwie jest osobą bezcenną, zawsze niezwykle zorientowany, bardzo dobrze poradzi sobie z najbardziej niejasnym przepisem podatkowym i znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie można. Wśród bardzo wielu, praw, podatków i ulg bardzo łatwo jest się zgubić zwykłemu właścicielowi firmy.

Podatki i składki czyli co jest największą zmorą przedsiębiorcy?

podatek (czytaj też jak napisać pozew do sądu) dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem który definiuje bezpośrednio dochody uzyskiwane od osób fizycznych. Co ciekawe nie powstała definicja określenia osoby fizycznej – ani w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach spoczywa obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy i składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Faktury VAT – kto się myli cierpi dwa razy.

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna rzecz, o której przedsiębiorcy muszą pamiętać. Zrobić pomyłkę w nim jest nietrudno – pomyłkę naprawić już trudniej, bo wymagać to będzie kolejnego dokumentu księgowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach jest mowa, muszą zostać podpisane przez odbiorcę i nadawcę. Tylko pod tym warunkiem, dokument będzie ważny.

Na koniec tego skrótowego przeglądu księgowości parę zdań o opłatach skarbowych. Końcową sprawą z punktu widzenia księgowości jest sprawa opłat skarbowych. Są ona bardzo ważne gdyż popełnienie błędu w jej wysokości może nam skutecznie pokrzyżować plany. Ustawa o opłacie skarbowej daje możliwość uregulowania zapłacenia za pracę organu administracji publicznej poprzez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. Wysokość opłat należy zweryfikować w każdym urzędzie miejskim lub przeczytać ustawy z 2006r.

Brak znajomości przepisów prawa szkodzi wszystkim, a zwłaszcza brak podstaw księgowości i przepisów przedsiębiorcom. Przed założeniem własnej działalności gospodarczej koniecznie powinniśmy zorientować się jakie obowiązki będą się z tym wiązały. Nie oznacza to oczywiście, że musimy zostać specjalistami od księgowości, ale w takim przypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego obok siebie gdyż niewiedza nie zwalnia z nas obowiązków.