Kiedy bank nie może udzielić nam pożyczki – inne metody na pozyskanie środków pieniężnych

przez | 13 stycznia 2022
Żyjemy w czasach gdzie bardzo istotne jest to co posiadamy. Niestety, nierzadko ludzie oceniają nas poprzez to co posiadamy. Liczy się dobry samochód, nowoczesny aparat telefoniczny lub całkiem nowe meble co pewien czas. To wszystko niestety kosztuje, a nie zawsze jesteśmy w stanie dać radę sobie z podobnymi wymaganiami z własnej kieszeni.

Pieniądze z pożyczki

Autor: Vsevolod Knyazev
Źródło: http://www.flickr.com
Nowe sprzęty nabywamy zatem na kredyt. Nierzadko po jakimś czasie wydarza się coś nieoczekiwanego i bierzemy następny kredycik. W końcu powstaje niepożądane zjawisko tzw. spirali kredytowej. Zjawisko to polega na tym, że przy pewnym pułapie zadłużenia aby je spłacić zaciągamy dodatkowe pożyczki.

Takie działanie jest niebezpieczne, bowiem może prowadzić do niewypłacalności, z tej przyczyny banki przed udzieleniem następnej pożyczki między innymi sprawdzają wiarygodność kredytową klientów w tzw. Banku Informacji Kredytowych, instytucji która zbiera informacje na temat udzielonych kredytów oraz ich spłacie. Kiedy raty (zobacz forsel) naszych uprzednich pożyczek zostały spłacane na czas, nie musimy się obawiać o przydzielenie następnego kredytu. Znacznie gorzej jest, kiedy z jakichkolwiek powodów zwlekaliśmy ze spłatą, wówczas może się zdarzyć iż nowej pożyczki w banku nie otrzymamy.

Nie jest to jednakże jedyna możliwość zdobycia środków finansowych. Zdołamy to zrobić na rynku poza bankowym, wystarczy napisać w wyszukiwarkę sformułowanie: pożyczki pozabankowe pod zastaw nieruchomości, a znajdziemy wiele przedsiębiorstw które pożyczą nam sumę o którą nam idzie.

Jednak musimy bardzo dogłębnie przemyśleć taką decyzję, bowiem najczęściej prywatna pożyczka pod zastaw mieszkania jest dosyć wysoko oprocentowana, a gra toczy się często o majątek jaki udało nam się zebrać często przez wyrzeczenia. Jeśli w grę wchodzi prywatna pożyczka pod zastaw nieruchomości trzeba zawsze wypytać o wszystkie koszta jakie poniesiemy, a najodpowiedniej przed podpisaniem umowy poradzić się prawnika i sprawdzić firmę w KNF.

Instytucja ta bada działalność firm w sektorze pieniężnym pod względem naruszeń prawa bankowego oraz finansowego, publikuje listę przedsiębiorstw podejrzanych o złamanie jak też skazanych orzeczeniem sądu za złamanie prawa na swojej witrynie internetowej.