Jeśli jesteś przedsiębiorcą, musisz okazywać się świadomy swych zobowiązań i ulg, z których możesz skorzystać. To bardzo ważne!

przez | 16 grudnia 2022
Działalność gospodarcza w naszym kraju regulowana jest mnogimi przepisami prawnymi oraz podatkowymi, a obowiązkiem przedsiębiorcy jest poznać je i postępować wedle ich wytycznych. Określone przepisy regulują tak i kwestię odprowadzania podatków i dokonywania różnych odliczeń, jak też dokumentowania przeprowadzanych transakcji czy wykonywania obowiązków względem zatrudnionych pracowników. Należy znać te przepisy, aby okazać się pewnym, że postępuje się prawidłowo.

faktura

Autor: Patrik Tschudin
Źródło: http://www.flickr.com
Czy wiesz jak wypisać fakturę vat prawidłowo?

Faktura vat jest rachunkiem wydawanym przez podatnika vat na rzecz kontrahenta nabywającego towar albo wykorzystującego usługi. Przepisy wyraźnie regulują, co musi zawierać taki dokument. Faktura vat bywa wystawiana w co najmniej dwóch sztukach, przy czym oryginał jest przeznaczany dla klienta, a sporządzona kopia dla sprzedawcy. Poza tym na dokumencie powinna znaleźć się adnotacja potwierdzająca przeprowadzenie transakcji lub wykonania usługi, datę sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę oraz kwotę podatku, sumę należności, jak też dane tyczące przedsiębiorcy i kupującego. W większości przypadków sporządza się faktury papierowe, niemniej coraz częściej spotyka się faktury elektroniczne.

Możesz odliczyć składki zus, sprawdź, jak to uczynić

Warto wiedzieć, że jest możliwość przeprowadzenia odliczeń składek zusowskich płaconych bezpośrednio na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Przepis ten dotyczy tak i pracowników, jak także przedsiębiorcy. Z informacjami tyczącymi wysokości składek można zapoznać się na stronie internetowej zus odliczenia można przeprowadzić wyłącznie w wypadku składek opłaconych. Należy też mieć na względzie, że składki wolno odliczać jedynie w roku ich opłacania, nawet jeśli dotyczą składek zaległych. Szansa przeprowadzenia odliczenia nie przechodzi na kolejny rok.

Przypadł Ci do gustu nasz tekst? Więc na pewno masz ochotę poczytać więcej. Jeśli tak, to kliknij w ten link i kliknij po źródło (http://inoffice.pl/centrum-biznesowe-horizon/). Miłej lektury!

szefowa

Autor: i Hub
Źródło: http://www.flickr.com
Jesteś szefem? Poznaj obowiązki pracodawcy

Przedsiębiorca zatrudniający ludzi posiada wobec nich określone obowiązki, jakie normuje kodeks pracy. Do najistotniejszych obowiązków pracodawcy zalicza się obowiązek zatrudniania oraz obowiązek uiszczania o czasie wynagrodzenia za pracę. Zatrudnione osoby mogą liczyć ze strony pracodawcy również na darmową profilaktykę lekarską, szacunek oraz zachowanie godności w miejscu wypełniania obowiązków. Obowiązkiem pracodawcy bywa zapewnić zatrudnionym osobom optymalne warunki do wykonywania zadań, jak również ewentualność zwiększania kwalifikacji.