Jakim sposobem science fiction zmienia się w rzeczywistość

przez | 12 lipca 2022
Dziś w kinach premiera kontynuacji legendarnego obrazu „Gwiezdne Wojny”, klasyki popkultury filmu z dziedziny science fiction. Filmy owego gatunku mają być zabawą jednak garściami czerpią z hipotez naukowych istniejących w prawdziwym świecie. Niektóre z nich mają aspirację do popularyzacji nauki – przynajmniej podobne oświadczenia czasem składają twórcy obrazów lub książek. Ale czy może być na odwrót? Czy obraz może być natchnieniem do stworzenia wynalazku? Zapewne zdarza się i tak.

W każdym razie obecnie niekiedy mamy odczucie, że spełnia się przyszłość przedstawiona w literaturze. Zwykle nie dokładnie, ale pewne motywy, idee (jeżeli już się w jakiś sposób nie spełniły, dla przykładu ogólnoświatowa sieć komunikacyjna internet). A w innych przypadkach znajdujemy się dopiero na początku drogi do kreacji zrealizowania idei z powieści.

komputery z monitorami LCD

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Jednym z istotniejszych motywów w opisywanej sfery kultury jest idea istnienia super komputera, który zarządza światem. Oczywiście daleko jeszcze do odkrycia komputerów z własną intencjonalnością, jednakże potrafimy już stworzyć super wydajne komputery kwantowe. Na razie większa część z nich zainstalowana jest w ośrodkach naukowych i są właściwie ciekawostką niż komercyjnym instrumentem, aczkolwiek w popularnej prasie fachowej możemy znaleźć doniesienia o pierwszych komercyjnych tego rodzaju komputerach osiągalnych na rynku. Komputery kwantowe, choć dysponujące ogromną mocą obliczeniową, są przyrządami niesłychanie delikatnymi – najmniejsza zmiana w otoczeniu może negatywnie wpłynąć na realizowane obliczenia.

Po przestudiowaniu opisywanego wątku, wejdź na odmienny pomocny portal (https://pralnia-warszawianka.pl/), który zawiera również fascynujące informacje – zobaczysz, że wciągnie Cię zupełnie.

Stąd jest to raczej cenny gadżet aniżeli praktyczne urządzenie.

Skutkiem tego w dalszym ciągu próbuje się udoskonalić istniejące, wypróbowane podejścia. Taką próbą optymalizacji już istniejących podejść jest segmentacja pamięci fizycznej komputera. Rozwiązanie to – jak napisał twórca hasła segmentacja w Wikipedii – jest nadzwyczaj eleganckie, jednak dosyć zawiłe dla informatyków.http://eena.pl/aktualne-oferty-pracy.html (zobacz https://www.eena.pl/aktualne-oferty-pracy.html)Utrudnia podział kodu programu na proste części, a jak wiadomo programowanie jest sferą nadzwyczaj precyzyjną.

W obrazie „Gwiezdnych Wojen” negatywni bohaterowie przeszli na tzw. „czarną stronę”. Mówi się, że w sieci takim przejawem czarnej strony jest sieć TOR. Co to jest TOR? To poniekąd sieć wewnątrz internetu. Informacje w niej przesyłane są w taki sposób, żeby jak najskuteczniej ukryć odbiorcę i nadawcę przed śledzeniem z zewnątrz. Stąd prawdopodobnie bierze się jej zła sława.