Jakie zalety ma grafika 3D, jakie są podstawowe reguły w czasie jej tworzenia.

przez | 19 maja 2022
Obecnie używane komputery dają ogromne możliwości jeżeli będzie chodzić o możliwości generowania grafiki. Znalazło to również zastosowanie w licznych obszarach życia, obróbki zdjęć po projektowanie rozmaitych urządzeń, maszyn czy obiektów.

Coraz popularniejsza również jest grafika 3d, i to nie tylko w komputerowych grach, które niejednej osobie być może przyjdą na myśl jak o tym usłyszą (najlepsza grafika 3d na Faktem jest, że współczesne gry są oparte właśnie na grafice w trójwymiarze, specjalne procesory kart renderują tysiące przestrzennych wielokątów, z jakich składa się końcowy obraz. Współczesne możliwości narzędzi do tworzenia gier są tak duże, że w niejednym przypadku animacje prezentują się, jakby puszczany był.

Krzesło

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Standardowa grafika, czy to rastrowa czy wektora, jest oparta na rysowaniu na płaskiej powierzchni (dowiedz się więcej o wizualizacji 3d).

Ta oferta wino do horeca jest bardzo ciekawa i jeżeli poszukujesz większą ilość danych na opisywaną tu kwestię, to znajdziesz je tutaj.

Dodając trzeci wymiar zaczynają się pojawiać zupełnie nowe wyzwania, z którymi trzeba sobie dawać radę. Po pierwsze obiekty mogą się wzajemnie zasłaniać, więc konieczne jest chowanie tych krawędzi, jakich nie powinno być widać. Do tego ogromne znacznie ma oświetlenie, dopiero po tym, jak się je uwzględni będzie pełny obraz w trójwymiarze. Tworzeniem tego typu grafiki zajmują się specjalne programy, bardzo podobne w działaniu do tradycyjnych narzędzi graficznych.

Wykorzystują one skomplikowane modele cyfrowe do obliczania wszystkich wierzchołków, a także poziomu oświetlenia każdego punktu. Będzie to wymagało niezwykle mocnych i wydajnych urządzeń, z tego też powodu komputery do tego typu zadań mają specjalnie przygotowane specyfikacje.