Jakie działania marketingowe i promocyjne są do dyspozycji, aby zagwarantować sobie odpowiednią lojalność odbiorców.

przez | 14 kwietnia 2022
Marketing jest coraz bardziej skomplikowanym zagadnieniem, bardzo wyraźnie zaczynają w nim wyróżniać się rozmaite nurty, w odmienny sposób podchodzące do niektórych zagadnień. Wynika to z faktu, że obecnie coraz trudniej jest najpierw wyszukać klienta, a potem go jeszcze utrzymać.

marketing relacji

Źródło: pixabay.com
programy motywacyjne

Autor: Mohito
Źródło: Mohito
A przecież to właśnie utrzymanie jest najbardziej opłacalne dla firm, bowiem jest znacznie tańsze i efektywniejsze, niż szukanie nowej klienteli. I w tym właśnie kierunku idzie marketing relacji (zdecydowanie więcej przeczytasz na tej stronie), którego główną ideą jest personalizowanie relacji z klientem. Działania, które się podejmuje idą przede wszystkim w kierunku utrzymania lojalności, co przekłada się nie tylko na chęć powtórnych zakupów, lecz również na polecanie produktów czy marki innym. Jeśli się właściwie rozplanuje i wykona wszystko, to można będzie uzyskać faktycznie spore korzyści.
biura

Autor: Rob Bixby
Źródło: http://www.flickr.com
marketing relacji przede wszystkim stawia na klienta, to jest jego fundamentalna zasada. W tym modelu to właśnie klient się staje najistotniejszy, jego potrzeby i oczekiwania, a nie produkty, które się oferuje. Z tego też powodu istotną rzeczą będzie spersonalizowanie przekazów, a te z kolei mogą się opierać na wcześniej dokonanych zakupach i przekazanych preferencjach i zainteresowaniach. Niezwykle przydatne będą tu również najróżniejsze programy motywacyjne (-> zobacz szczegóły) oraz lojalnościowe.

Mogą one zbudować odpowiednie przywiązanie do danej marki i sprawiają, że klienci częściej wracają po zakupy, zamiast iść do konkurencji. Dzięki takim programom można zyskać dużą grupę wiernych konsumentów, a dodatkowo dokładnie poznać ich zakupowe preferencje. Więcej na