Jaki rodzaj pracy ma wybrać programista – freelancer czy etat?

przez | 3 marca 2022
Zagadnienie, które widnieje w temacie tego artykułu, jest naprawdę ważne dla każdego absolwenta, który pragnie pracować jako informatyk. Należy tutaj powiedzieć, że robota na etacie i działalność na własną rękę wykazują znaczące minusy i korzyści. Dalej opiszę zwięźle cechy tych rodzajów zatrudnienia.

internet

Autor: TwojaBateria.pl
Źródło: TwojaBateria.pl
Informatyk na etacie nie musi martwić się o pensję. Systematycznie ma na konto stały przelew. Pracodawca płaci za niego składki na wszelkiego rodzaju cele – na przykład na emerytury. informatyk freelancer ma zauważalnie gorszą sytuację. Umowa o dzieło nie zawiera w ogóle składek na ZUS i emeryturę. Jego zarobki bywają niesystematyczne i zależne często od uśmiechu losu. freelancer może zadowolić się tym, że jego wpływ został niżej opodatkowany. W sytuacji zakontraktowania utworów (aplikacje), 50% wpływu uznaje się za koszt uzyskania. Tak przewiduje dzisiejsze prawo fiskalne i należy mieć nadzieję, że ten korzystny przelicznik przetrwa wszelkie cięcia.
E-biznes, internet

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Freelancera nie dotyczą stałe godziny etatu. Programuje, gdy sam uzna to za konieczne. Nie ma konieczności wychodzić z domu, może miło sobie siedzieć przed własnym komputerem i nie przejmować się odpowiednim strojem. Zatrudniony na akord jest zmuszany do pojawiania się w miejscu pracy rano i jest ciągle kontrolowany przez szefostwo. Poza tym w znacznym odsetku firm narzuca się konwencjonalny ubiór. Ciągły dozór nad sobą ma jednak znaczny plus. Programista pracujący na własną rękę może wpaść w kleszcze deficytu motywacji. Nie wszyscy potrafią sobie dać radę z ustaleniem własnego planu pracy. Brak wrodzonej dyscypliny wyklucza pracę jako freelancer. To brutalna prawda, którą nie wszyscy potrafią zaakceptować.

Za każdym razem, kiedy wstawiasz w Google zdania np. „praca programista albo „zatrudnię informatyka” uważnie sprawdź oferowaną umowę.

Pragniesz przeczytać inne podobne praktyczne porady? Jeśli tak, to zobacz tutaj maszyny uprawowe, a niewątpliwie nie odczujesz zawodu.

Przemyśl, która z opcji pracowania tobie pasuje i nie wejdzie w konflikt z naturalnymi predyspozycjami.

Źródło: Itkontrakt.pl