Jaki powinien być magazyn? Czym się powinien charakteryzować, żeby był odpowiedni by w nim przechowywać różne rzeczy

przez | 5 lutego 2022
Zabudowania magazynów powinny być z całą pewnością murowane i odporne na ogień. Podłogi muszą być odporne na oddziaływanie trzymanych tam substancji. Jednocześnie muszą się charakteryzować sporą trwałością na uszkodzenia mechaniczne, gdyż powstała nierówność powoduje utrudniony ruch maszyn służących do przewożenia i przemieszczanie się osób tam pracujących. Dobrze jest jeśli podłogi tworzą jedną płaszczyznę, czyli nie powinno tam być niepotrzebnych progów, schodów albo spadów.

duży magazyn

Źródło: http://www.flickr.com
Szerokość drzwi musi być dopasowana do rodzaju używanych maszyn do transportu oraz organizacji przepływu tychże środków transportu. Czym dodatkowo powinien się odznaczać idealny magazyn? W każdym z pomieszczeń muszą być umieszczone czytelne tablice, które określają dopuszczalne obciążenie stropów na jeden metr kwadratowy. Ściany oraz sufity powinny być odporne na oddziaływanie przechowywanych substancji, a przy tym jak w przypadku podłogi, łatwe do odkurzania oraz zmywania. Okna muszą być właściwie zabezpieczone przed włamaniem. Stosunek płaszczyzny oszklonej do powierzchni podłogi powinien liczyć co najmniej jeden do dwunastu.

Oświetlenie dziennie to nie koniec, poza nim powinno być także światło sztuczne. Zaś w miejscach trzymania niewielkich części, oraz tam, gdzie trzeba czytać etykiety powinno się zamontować dodatkowe lampy. W magazynach powinna być dobra wentylacja. Najlepsza jest naturalna, dobrze sprawdzi się też grawitacyjna, w miejscach gdzie nie trzyma się materiałów niebezpiecznych. Temperatura w pomieszczeniach jest zależna od typu znajdujących się tam materiałów. Rodzaj ogrzewania musi odpowiadać przepisom o ochronie przeciwpożarowej.

Zalecane jest, by serwis HML Nosewicz zapraszamymagazyn był wyposażony w instalację wodną i kanalizacyjną. W miejscach składowania chemikaliów niebezpiecznych instalacje tego typu są określone konkretnymi przepisami. Instalacja elektryczna musi być odpowiednia do przechowywania materiałów. Specjalne wymogi stanowią przepisy co do instalacji w magazynach surowców wybuchowych oraz łatwo zapalnych. Wiedzieć należy, że jeżeli decydujemy się na wynajem powierzchni magazynowej albo wynajem hali produkcyjnej, to należy sprawdzić powyższe kwestie, aby to miejsce faktycznie spełniało niezbędne wymogi.