Jak zorganizować pogrzeb, żeby wszystko odbyło się w jak najlepszym porządku? O jakich sprawach koniecznie powinniśmy pamiętać?

przez | 9 czerwca 2022
Przychodzi ten bardzo niemiły dzień, kiedy umiera nasza bliska osoba. To niby zwyczajna kolej rzeczy, ale trudno nam się z tym pogodzić. Dodatkowo, jesteśmy zobowiązani zaplanować pogrzeb, a w tej okoliczności jest to tym bardziej trudne|ciężkie|problematyczne. Z pomocą naszego poradnika jesteśmy w stanie jednak sobie z tym poradzić, nawet w tak niekomfortowych chwilach.

Na początek powinniśmy posiadać kartę zgonu, gdyż to konieczny dokument, o jaki powinniśmy się postarać, jak umiera nasz bliski. Bez tego dokumentu nie będziemy mogli pochować

Cmentarz

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com

zmarłego, nikt w takiej sytuacji nie przetransportuje nam zwłok do kostnicy miejskiej, identycznie żaden urząd stanu cywilnego nie wystawi nam aktu zgonu.

Wydanie takiej karty jest bezpłatne. Posiadając już kartę zgonu, powinniśmy zawiadomić zakład pogrzebowy, jaki przewiezie ciało zmarłego do swojej chłodni albo kostnicy miejskiej. W internecie odnajdziemy setki adresów zakładów pogrzebowych, działają także one w okolicy szpitali i na cmentarzach. Jesteśmy w stanie skorzystać z usług zakładu, który pomoże na załatwić różnorodne formalności mające związek z zaplanowaniem pogrzebu.

Pamiętać powinniśmy, żeby podpisać z nimi umowę ze skrupulatnym wyszczególnieniem cen usług, za które będziemy zapłacić, przykładowo jak mamy w planach, iż interesujące są dla nas pomniki granitowe, to to musi być w umowie. Z zakładem musimy określić datę pogrzebu – poszerzone informacje pod linkiem – lub kremacji, a również wybór cmentarza i miejsce pochówku, wybór trumny czy typ obrządku religijnego. Pracownicy tego rodzaju firmy będą także pomocni w zorganizowaniu aktu zgonu oraz zasiłku pogrzebowego, chociaż oczywiście po zaświadczenia powinniśmy wybrać się osobiście. W rzeczywistości jedynie od nas jest zależne, na jakiego typu usługi się zdecydujemy z całej oferty firm pogrzebowych.

Można więc wybrać trumnę i zamówić kondukt żałobny, możemy jednakże takiej firmie zlecić każdą rzecz, a to na pewno najbardziej odpowiednie rozwiązanie, jak nie można sobie poradzić ze stratą i nie mamy siły, by to wszystko załatwiać. Tak się przykładowo dzieje, gdy umiera dziecko. Tego typu firma więc wybierze nagrobki dziecięce (więcej na stronie), kupi ubranie dla zmarłego, uczesze go, umyje, zagwarantuje wieńce, wydrukuje klepsydry i zamówi nekrologi w prasie.