Jak wygląda terapia osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych?

przez | 23 czerwca 2022
Leczenie narkomanii to ewidentne wyzwanie, tak samo dla osoby uzależnionej, jak też dla terapeutów trudniących się takim leczeniem. Nasza placówka oferuje fachową terapię dokładając wszelkich wysiłków, by pomóc pacjentowi w pokonaniu uzależnienia. Na czym wobec tego polega terapia ludzi uzależnionych?

kontur głowy człowieka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim leczenie narkomanii rozpoczyna się od detoksu pozwalającego na pozbycie się z organizmu substancji odurzających. Następnym krokiem jest wielotygodniowy program terapeutyczny, w trakcie którego uzależniony musi zachować abstynencję. Jest to kluczowy wymóg przystąpienia do terapii. Terapia (tutaj) daje najlepsze efekty, jeżeli jest prowadzona w warunkach stacjonarnych. Uzależniony znajduje się pod nieustanną opieką, zaś oddziaływania terapeutyczne są w miarę możliwości jak najbardziej intensyfikowane przynosząc oczekiwane rezultaty.
Terapia leczenia narkomanii składa się m.in. z terapii indywidualnej oraz terapii grupowej. Terapia wejdź w grupie uprzytamnia osobie uzależnionej, że nie tylko ona próbuje rozprawić się z tym trudnym problemem. Posiadając wsparcie pozostałych uczestników oraz poznając ich doświadczenia prościej jest wyjść z uzależnienia. W trakcie terapii bardzo istotne jest, aby pacjent poukładał wszystkie swoje sprawy odnośnie stosunków z rodziną, życia uczuciowego lub zdrowotnego.

Może to zdecydowanie przyspieszyć powrót do zdrowia. Dodatkowo musi nastąpić zmiana w myśleniu osoby uzależnionej. Trzeba pokazać jej ujemne rezultaty, które spowodowało uzależnienie. Pacjent dowiaduje się, w jaki sposób wrócić do normalnego funkcjonowania, poradzić sobie z emocjami, głodem narkotykowym, zorganizować czas i odmawiać. Terapia w warunkach stacjonarnych nie jest jednak końcem leczenia, a tylko początkiem. Potem konieczna jest terapia ambulatoryjna, w trakcie której uzależniony wprowadza zmiany w życie, bierze udział w spotkaniach indywidualnych, warsztatach tematycznych i jest w grupie wsparcia. Faza ta wielokrotnie trwa nawet wiele miesięcy, dlatego jej program jest dostosowany do aktualnych oczekiwań i możliwości pacjenta, by stale odczuwał opiekę, analizował swoje problemy wraz ze specjalistą oraz dzielił się doświadczeniem z innymi.
Leczenie uzależnień nie jest proste, ale niewątpliwie może przynieść oczekiwane efekty.