Jak wybrać odpowiedniego tłumacza? Na co zwłaszcza zwracać uwagę, co jest najistotniejsze w tej kwestii?

przez | 10 maja 2022
Rynek tłumaczeń w naszym kraju jest dość urozmaicony, a to natomiast sprawia, że czasami przetłumaczone dokumenty nie w pełni nam odpowiadają. Wydaje się, że rozwiązaniem na tego typu problemy jest zatrudnienie profesjonalnego tłumacza, ale gdzie takiego szukać?

kliknij

Autor: AlphaLab Startup Accelerator
Źródło: http://www.flickr.com
Każda ogłaszająca się w internecie osoba zapewnia nas, iż jest w stanie odpowiednio zająć się naszym tłumaczeniem, a gdy przychodzi moment weryfikacji, otrzymujemy tekst pełen błędów, niewłaściwych przekształceń, tak naprawdę do niczego się nie nadający, choć tłumacz obiecywał profesjonalizm. O ile niekiedy na określone uchybienia jesteśmy w stanie przymknąć oko, to jeśli chodzi o fachowe tłumaczenia, chcielibyśmy mieć zapewnienie dokładnego wykonania. Odpowiedni tłumacz to przede wszystkim taki, który nie tylko ściśle trzyma się reguł, ale jednocześnie jest w stanie wykonać swoje zadanie na czas.

Odpowiedni tłumacz, prócz wysokich kompetencji językowych, powinien odznaczać się zdolnością błyskawicznego uczenia się i pokaźną wiedzą lub właściwą orientacją w swojej specjalizacji: tłumaczeniach prawnych, biznesowych czy technicznych. Dość często znajomość innego języka wcale nie oznacza, że ktoś kto idealnie mówi na przykład w języku angielskim dobrze przetłumaczy techniczny opis technologi lub urządzenia – szczególnie jak ma trudność ze zrozumieniem takiego zagadnienia w swoim rodzimym języku. Dlatego przed zleceniem danej osobie tłumaczenia korzystnie zapytać, w jakiej dziedzinie się specjalizuje. Inna rzecz, iż dobry tłumacz musi być osobą która wzbudza zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację.

Aby dostać ekstra wiadomości w tej kwestii przenieś się do kolejnej strony. W niej z pewnością zaciekawi Cię ciekawa kwestia.

tłumaczenie

Autor: _ Kripptic
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie, iż od dobrego porozumienia się stron zależy to czy mogą zawrzeć satysfakcjonującą obie strony umowę. Do tłumaczeń ustnych najlepiej wybrać tłumacza o miłym i przyjemnym wyglądzie. W sytuacji tłumaczeń ustnych korzystnie również zapytać, jak często tłumacz wyjeżdża za granicę, żeby poprawić swój akcent i poznawać „żywy język” danego narodu. Największą biegłość językową istotnie musi posiadać tłumacz przysięgły, jak tłumacz przysięgły Warszawa (polecany tłumacz przysięgły), bo w tej dziedzinie nie istnieje miejsce na pomyłki. Wszystko powinno być w najwyższym stopniu przetłumaczone, a jednocześnie specjalistyczne terminy powinny być odpowiednio poznane. To zapewnienie, że będziemy mieć profesjonalne tłumaczenie wolne od głupich i niespodziewanych błędów.