Jak tworzyć biznes, to głównie ze Słowacją

przez | 14 kwietnia 2022
Nie mówi się o tych historiach w mediach, gdyż nie jest to efektowna historia dla stacji informacyjnych, ale jest się czym pochwalić: nasz handel ze Słowacją w trakcie ostatniej dekady podniósł się bardzo do góry, wzrastając o… 300 procent. Tak ogromny skok cieszy, lecz też skłania do snucia planów, jak utrzymać tak duży wzrost. Jak podkreślają specjaliści, trend ten może się utrzymać, jednakże nie może zabraknąć nowych inwestycji.

Aktualnie możemy potwierdzić, że Słowacja to dla Polski jeden z najistotniejszych partnerów handlowych. W 2012 roku wartość wymiany handlowej sięgnęła około siedmiu miliardów euro, i co najważniejsze, była dość podobna po jednej, jak i po drugiej stronie.

Taki wynik dowodzi wzrost o ponad cztery procent, w porównaniu z rokiem 2011. Daje to niezły wynik, ponieważ Słowacja awansowała na 9 miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych naszego kraju. Dobrze także przypomnieć, iż w 2011 roku zajmowała jeszcze jedenaste miejsce.

firma spedycyjna

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Dosyć znaczną wartość w polsko-słowackiej kooperacji odgrywa globalny łańcuch dostaw. Co istotne, w poszczególnych sektorach gospodarki jest z każdym rokiem bardziej korzystnie i obiecująco, zwłaszcza mówimy tu o branży motoryzacyjnej. Jest to prawda, transport np. z do Słowacji i ze Słowacji do Polski różnorodnych produktów jest coraz bardziej pokaźny. Jednocześnie, powinniśmy w tym miejscu przyznać, że perfekcyjnie niestety nie jest, bo ciągle przydałaby się poprawa w zakresie infrastruktury transportowej pomiędzy tymi dwoma krajami. Jest jednak nadzieja na tę poprawę, bo już aktualnie dzięki środkom unijnym ulepszono infrastrukturę, a w przyszłości będzie jeszcze lepiej.

Poza tymi gospodarczymi zaletami wato także przypomnieć, iż Słowacja to jednocześnie cudownej urody kraj.

Masz przeświadczenie, że zbliżone materiały wyjaśnią Ci bardziej tę kwestię? Jeśli tak myślisz, zobacz w tekście (https://alwro.com.pl/) inny tego typu punkt widzenia.

Chociaż nasze wakacyjne postanowienia kierują nas się w stronę Europy Zachodniej i Południowej, a także Północnej Afryki, to nie będziemy żałować, gdy wybierzemy się trochę bliżej, do naszego południowego sąsiada. Słowacja spodoba się szczególnie osobom kochającym chodzić po górach, ponieważ to kraj górzysty, z pięknymi widokami, szlakami i atrakcjami turystycznymi. Jak widać, warto robić interesy ze Słowacją, a przy okazji nie zaszkodzi odkryć tego kraju pod kątem turystycznym.

Jedno jest zagwarantowane, nie będziemy żałować. Zresztą, ci co pojechali na Słowację zaraz chcą tam wracać Nie dość, że jest tam tak ładnie, to jeszcze ludzie są serdeczni, a ceny podobne do polskich. Przy małym staraniu można się nawet dogadać, gdyż język słowacki należy do identycznej grupy językowej, co nasz, język polski.