Jak rozwój sieci www oddziałuje na metody używane w marketingu

przez | 3 lutego 2022
Nadejście ery Internetu zmieniło wiele aspektów życia, w tym również szeroko rozumiane założenia marketingu i reklamy. Sieć stała się sferą nie tylko sprzedaży usług, treści i produktów, ale również polem zmagań dla firm, producentów, twórców reklam i wszystkich osób zajmujących się marketingiem. Dziś nie można już sobie pozwolić na nieobecność danej marki w przestrzeni wirtualnej. Jeżeli nikt nie mówi o twoich produktach czy usługach na Facebooku czy Youtube, a strona twojej firmy nie wyskakuje na pierwszej stronie wyszukiwania, jest wielce prawdopodobne, że właśnie uciekają Ci możliwi nabywcy.

e-marketing

Autor: Luc Legay
Źródło: http://www.flickr.com
Obserwowana obecnie rewolucja w marketingu nie dość, że dzięki Internetowi zmieniła spojrzenie na reklamę, to jeszcze zaszczepiła nowe sposoby promowania produktów. Jednym z nich są opinie o produktach, publikowane nie tylko na forach tematycznych konkretnych dziedzin handlu, ale również na specjalistycznych portalach pozwalających na uzewnętrznianie własnego zdania na temat nabytego towaru .

Od jakiegoś czasu jednakże, skuteczność takich metod drastycznie spada wraz ze wzrostem zjawiska tzw. marketingu szeptanego, czyli kupowania opinii przez firmy u copywriterów czy studentów, którzy za śmiesznie niskie wynagrodzenie są chętni napisać pozytywne recenzje produktów, których niejednokrotnie nawet nie mieli w rękach. Ta niedobra tendencja powoduje utratę wiarygodności przez portale zakupowe i samych wytwórców, dlatego marketingowcy starają się szukać innowacyjnych rozwiązań i wytrwale prowadzą badania marketingowe Przykłady strategii, która odnosi coraz większe sukcesy to tak zwane studium przypadku.

Jeśli chodzi o strategię studium przypadku przykłady z naszego narodowego rynku to choćby kampania browaru Tyskie w czasie Mistrzostw Europy Euro 2012 (przykłady studium przypadków). W czasie tej niezwykle udanej kampanii, firma nie tylko zwiększyła swoje obroty, ale została nawet na czas imprezy liderem w sprzedaży piwa w Polsce. Marketingowcy Tyskiego wyszli ze słusznego założenia, że aby zanęcić nabywców nie wystarczy dobra opinia o produkcie czy spoty reklamowe. Wyszli z inicjatywą krótkiego programu wyświetlanego w TVP, ‘Piąty Stadion’, nawiązującego do Euro 2012 i równocześnie zachęcającego do śledzenia zmagań piłkarzy przy kuflu piwa Tyskie.

Zaciekawiony? To dla nas fantastyczna wiadomość. Więc kliknij tu wyburzenia budynków i czytaj do woli nowe rzetelne wątki.

Pomysł był strzałem w dziesiątkę, a studium przypadku było świetnie obraną strategią.