Jak robione jest żeliwo?

przez | 10 czerwca 2022
Historia pokazuje, iż jednym z kulminacyjnych momentów w rozwoju ludzkości było wykrycie metali. Zaczęto wytwarzać z nich elementy o bardzo dużej wytrzymałości, jakie z czasem zastępowały mniej trwałe elementy drewniane.

Doskonałym przykładem będzie koło, które w pierwotnych czasach było w całości drewniane, następnie zaczęto dodawać do niego części metalowe (obejmę żelazną jak i wzmocnienia). Następnie człowiek nauczył się odpowiednio obkuwać żelazo a to w rezultacie zapoczątkowało całkowite wyparcie drewnianych kół. To obrabianie metali głównie tyczyło się odpowiedniego ich formowania, odlewania a także scalania z różnymi pierwiastkami a to z kolei było przyczyną także powstania różnego typu stopów. Owym stopem jest choćby żeliwo. To scalenie żelaza z węglem, w którym normy wyznaczają minimalną kompozycję węgla jako dwa procenty. Żeliwo produkowane w odlewniach poprzez scalenie tak zwanej surówki z elementami złomu stalowego – więcej .

Obróbka żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Surówka to półprodukt wytworzony z przetopionego żelaza,węgla, krzemu jak i fosforu a także innych pierwiastków. Sam w sobie nie jest przydatny do niczego , powodem będzie łamliwość. Dlatego będzie nazwany półproduktem, jaki poddawany będzie dalszej obróbce. Jak wyżej zostało wspomniane jest on scalany ze złomem stalowym, który jest bardzo trwały jako produkt. W obecnych czasach złom stalowy otrzymuje się przez recykling (serwis internetowy). Po przyszykowaniu odpowiednich składników odlewnia żeliwa przetapia a także odpowiednio scala je ze sobą dzięki czemu produkowane jest żeliwo.

Jak widzimy żeliwo powstaje z półproduktów, które same w sobie nie przydadzą się do niczego, jednak po połączeniu dają ostateczny produkt, jaki aktualnie bardzo powszechnie jest stosowany. Żeliwo głównie używane będzie do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych oraz wszelkiego typu włazów i studzienek drogowych.

Więcej informacji:

Jednak to nie są jedyne zastosowania żeliwa. Odlewnia żeliwa w stosunku do zapotrzebowania wytwarza żeliwo szare, sferoidalne bądź stopowe, jakie następnie wykorzystywane będą w przemyśle maszynowym, przemyśle energetycznym czy górnictwie. Żeliwo odnalazło sporą ilość zastosowań co pozwoliło na spożytkowanie minerałów powstałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.