Jak prezentuje się sektor hotelowy w Polsce? Czy jest korzystniej niż wcześniej? Jak wygląda tendencja na przyszłe lata?

przez | 9 czerwca 2022
Należy potwierdzić, że rok 2015 był bardzo dobry dla branży hotelarskiej w naszym kraju. To zwłaszcza istotne, gdyż we wcześniejszych latach bywało z tym różnie. Po rewelacyjnym 2012 roku, kiedy miały miejsce w naszym kraju ME w piłce nożnej, branża hotelowa zaliczyła słabszy okres w kolejnych latach 2013-2014. Znaczna część różnych obiektów, w lepszym i gorszym standardzie, zaliczyła wtedy gorsze wyniki. Dopiero w poprzednim roku było lepiej, a to dzięki znacznemu wzrostowi obłożenia, a jednocześnie długo wyczekiwanej poprawie średniej ceny. Zwłaszcza pozytywnie zaskoczył wskaźnik RevPAR, czyli przychód na dostępny pokój.

konferencja w hotelu

Autor: Events Bali Discovery
Źródło: http://www.flickr.com

Urósł on w ubiegłym roku o około 10 procent.

Jeśli zainteresował Cię omawiany na tej stronie artykuł, śmiało sprawdź ponadto towarzyszące informacje (www.traple.pl/specjalizacje) – one także są warte zainteresowania.

Zauważalne jest to szczególnie w ekskluzywnych hotelach najwyższej klasy jak Binkowski hotel. W większości dużych polskich ośrodków miejskich urósł popyt – jeżeli chodzi o gości z kraju, ale i zagranicznych. W odpowiedzi na taki rosnący popyt branża hotelowa w naszym kraju rewelacyjnie się rozwija i dopasowuje do potrzeb rynku. W ostatnich pięciu latach bardzo wzrosła ilość oferowanych hoteli, bo oddawano do użytku średnio sto nowych hoteli. Na przykład, na koniec 2014 roku funkcjonowało już w naszym kraju około 2 500 hoteli, jakie gwarantują ponad sto dwadzieścia tysięcy pokoi. Wpływ na bardzo szybki rozwój takiego sektora ma faktycznie bardzo dobra kondycja polskiej gospodarki, zwłaszcza, iż wielka część popytu kreowana jest przez gości w większości z segmentu korporacyjnego i biznesowego. Stąd więc, jak wyraźnie dostrzegamy, tak obiecujące wyniki zawdzięczać można dalszemu rozwojowi obszaru nowoczesnych usług dla biznesu, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, jak Wrocław, Kraków czy Warszawa.

Warszawa to na pewno najbardziej pokaźny rynek hotelowy w naszym kraju i to pod różnym kątem, zarówno więc pod względem podaży pokoi hotelowych, jak i popytu na noclegi. Również w bardziej małych niż Warszawa ośrodkach miejskich, dostrzegalny jest naprawdę pozytywny trend. Optymalnym przykładem są Kielce oraz wspomniany wcześniej Binkowski Hotel (polecana strona). Jeżeli trend zostanie utrzymany, to możemy być pewni, że w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej obiecująco, a z pewnością tak samo dobrze, jak w czasach obecnych. Obserwując to co się dzieje, można właśnie tak domniemywać.