Jak poradzić sobie z dużą liczbą danych w firmie

przez | 14 kwietnia 2022
Jak wiemy aktualnie w prawie każdej dziedzinie stosuje się technologie informatyczne. Począwszy od nieskomplikowanych rozwiązań, takich jak oprogramowanie do fakturowania określonych dla małych i średnich firm zaprojektowanych do użycia na jednym albo paru komputerach aż po systemy Big Data.

Oprogramowanie dla tego rodzaju firm koncentrują się na ogół na jednym rodzaju danych. Dla przykładu programy księgowe gromadzą oraz analizują tylko dane księgowe już w większości wypadków wstępnie opracowane. Oczywiście niewielkie firmy używają też inne aplikacje, przykładowo magazynowe. Z upływem lat liczba informacji rośnie. W niewielkich przedsiębiorstwach ich ilość jest ogromna, ale realne jest jeszcze samodzielne przetwarzanie informacji bez użycia specjalistycznych instrumentów informatycznych. Kłopot jednakże powstaje w przypadku ogromnych przedsiębiorstw. Problem pozyskiwania informacji i ich analizy to rzecz o wiele bardziej zawiła.

serwerownia

Autor: Reg Natarajan
Źródło: http://www.flickr.com

Zespoły danych gromadzone i przechowywane w dużych firmach możemy zaliczyć do tzw. zbiorów typu Big Data, specyficznego typu ogromnych baz danych – poczytaj więcej o big data. Kłopot polega nie jedynie na rozmiarze zbiorów ale też trudnym kłopotem jest pozyskiwanie danych. Rozwiązaniem tego problemu jest tworzenie hurtowni danych, czyli sprofilowanej bazy danych o określonej strukturze. Przeważnie dane są pogrupowane tematycznie, co w znacznym stopniu upraszcza ich analizę.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej wiadomości na opisywany w tym tekście wątek, to sprawdź w tym miejscu bez wahania uzupełniające informacje.

Tworzenie hurtowni danych jest podstawą dla funkcjonowania zaawansowanych instrumentów ułatwiających proces zarządzania przedsiębiorstwem czy programów ułatwiających kontakty z klientami.

Początkowo tworzenie hurtowni baz danych było domeną biznesu, obecnie dane typu Big Data w ów charakterystyczny sposób pogrupowane stosowane są też w takich instytucjach jak: uczelnie, samorządy itd. – więcej na ten temat na Przedsiębiorstwa informatyczne oferujące tworzenie hurtowni danych nie powinny mieć problemów ze znalezieniem konsumentów, bowiem znaczenie tychże zbiorów danych rośnie. Już sama liczba danych zbieranych przez jedno przedsiębiorstwo informatyczne może przerażać, a kierunki globalne sprawiają, iż nasze życie coraz bardziej zależy od świata cyfrowego którego podstawą są dane typu Big Data.