Jak należy zarządzać projektami, żeby odniosły one sukces, najważniejsze zalety metodologii Prince2.

przez | 19 września 2022
Praktycznie każdy projekt, czy będzie to zbudowanie wiaduktu, przygotowanie aplikacji czy wprowadzenie jakiegoś nowego towaru do sprzedaży będzie się składało z paru etapów. O tym, jakie to będą etapy decydują najczęściej osoby zarządzające tego typu projektami, trzeba tylko zapytać, czy te decyzje za każdym razem były słuszne i potrzebne?

szkolenie prince2

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Historia bardzo dobrze pokazuje, że wiele projektów już w chwili rozpoczęcia było skazanych na klęskę, właśnie z powodu tego, że zaczęto podejmować niewłaściwe decyzje w ich trakcie, które stawały się przyczyną klęski. Oddzielną sprawą będzie przeanalizowanie, dlaczego tak było, czy winę ponoszą niekompetentni ludzie, sugestie ze strony innych decyzyjnych osób czy zwyczajny bałagan organizacyjny, jaki bez przerwy spotkać można w wielu firmach.

Zainteresowała Cię prezentowana kwestia? Kliknij zatem ten link i zobacz więcej na stronie (http://www.biurotfc.pl/). Zamieszczone tam publikacje także Cię bardzo zaciekawi!

Niestety bardzo często to właśnie bałagan i zupełny brak planowania były podstawową przyczyną porażek w projektach, jeżeli decyzje podejmowano przypadkiem, pod wpływem impulsów lub niekompletnych informacji, to trudno się dziwić, że się to kończyło w taki sposób.

W czasie małych i dużych projektów najważniejszą kwestią jest właściwe zarządzanie nimi. Z tego też powodu w ostatnich latach wymyślono parę różnych koncepcji które się starają uporządkować sprawę zarządzania projektami, a zalicza się do nich Prince2.

szkolenie prince2

Autor: Open Knowledge Foundation
Źródło: http://www.flickr.com

Ta właśnie metodologia zdobywa coraz większą popularność, szczególnie wśród kierowników projektów i managerów, właśnie dzięki temu, że pozwoli na czytelne określenie wszystkiego i później kontrolę na każdym etapie. Dzięki Prince2 ustala się dokładnie, kto będzie odpowiedzialny za zarządzanie wszystkim, kto podejmuje podstawowe decyzje i jak ma się przedstawiać przepływ informacji. Dokładnie są także ustalane zadania kierowników odpowiedzialnych za poszczególne części projektu. Przez dokładne sprecyzowanie wszystkiego w pierwszej kolejności wszystkie projekty stają się bardziej przejrzyste. Niezwykle ważne jest też, że prowadzenie ich w jakieś znanej metodologii, sprawdzonej w wielu innych przypadkach, daje znacznie większe szanse na sukces.