Jak efektywnie dostać z powrotem swoje pieniądze

przez | 19 lipca 2022
Każdy przedsiębiorca musi zmierzyć się z tym samym problemem: w jak efektywnie ściągać długi za zaległe faktury. W istocie prowadzenie swojej firmy wiąże się z ryzykiem, jednak obecny system gospodarki rynkowej wciąż posiada wiele luk, dlatego są to kłopoty, które szybko nie znikną i są przeszkodą dla właściwie każdej branży.

Portfel, pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Na dzień dzisiejszy wszystkie firmy, które działają na globalnym rynku są od siebie zasadniczo zależne, gdyż jest to normalny sposób współpracy. Każdy ma swojego producenta. Oczywiście jeżeli pracujemy w branży usługowej, łatwiej nam jest zachować płynność finansową, ponieważ sięgamy bezpośrednio do portfeli klientów. Zasadniczo znacznie ciężej mają przedsiębiorstwa, których funkcjonowanie opiera się głownie na działalności typu B2B. Wtedy warto skontrolować szczegółowo z jaką firmą mamy do czynienia, zanim nawiążemy regularną współpracę.

Oczywiście większość usługodawców stara się terminowo spłacać faktury, gdyż uczciwość jest bardzo pożądaną wartością w biznesie i na pewno trzeba mieć nieposzlakowaną opinię wśród klientów. Jednak zdarzają się również podmioty gospodarcze, które często mają problemy finansowe i nie płacą swoim kontrahentom na czas. Poza tym często niewypłacalność jednej z firm może nieść ze sobą bankructwo drugiej.

monety

Autor: daveynin
Źródło: http://www.flickr.com

Wtedy windykacja należności to zasadniczo zwykła konieczność. Oczywiście jeśli zadłużenie jest niewielkie możemy z początku sami spróbować go odzyskać. Windykacja długów we własnym zakresie może być skuteczna pod warunkiem, że mamy świadomość, jak ją przeprowadzić. W takiej sytuacji możemy skorzystać z bazy gotowych pism, sporządzonych przez rzetelnych prawników. Dostęp do takiej bazy oferuje wiele firm windykacyjnych, trzeba jedynie wpłacić określoną kwotę i można samemu wydrukować gotowy pozew do komornika. Jest to stosunkowo łatwy i ekonomiczny sposób ściągania długów. Naturalnie w przypadku większych sum oraz ilości dłużników powinno się zatrudnić kancelarię komorniczą, która będzie podejmować działania w naszym imieniu. Mimo że jest to znacznie droższa usługa, jednak windykacja długów (internetowa giełda długów) za pośrednictwem kancelarii widndykacyjnej zazwyczaj jest bardziej efektywne.