Jak badać satysfakcję klientów?

przez | 17 kwietnia 2022
Konkurencja ma ogromne znaczenie, dlatego ważny jest dobór właściwego i ,co najważniejsze, jak najbardziej obiektywnego badania marketingowego. Odpowiednie badania marketingowe w ukażą relację między firmą a klientem dlatego będzie można wtedy ocenić jakość obsługi klienta.

Dobrze opracowany i przeanalizowany raport z przeprowadzonego badania może stać się cennym źródłem wiadomości dla kierownictwa. Przyniesie odpowiedzi jak postępować by budować pozytywną tożsamość marki, opracowywaniem standardów obsługi i zachowań oraz jakością.

Metoda badania poziomu obsługi klientów

Secretclient.com - badania marketingowe

Źródło: Secretclient.com

Jedną z najlepszych metod badania obsługi klientów jest mystery shopping *więcej informacji tutaj. Przedstawia ona jak przebiega wizyta klienta w wybranym punkcie sprzedaży. Ten typ badania znany jest również pod nazwą tajemniczy klient. Badanie to jest ukryte – pracownik nie wie, że ma do czynienia z tajemniczym klientem. Te badania marketingowe polecają na obserwacji w warunkach naturalnych personelu pierwszej linii firmy usługowej przez osobę zwaną audytorem. Po wizycie w takim punkcie sprzedaży, tajemniczy klient uzupełnia ankietę stworzoną przez firmę. To jest źródło wiadomości interesujące pracodawców.

badania (zobacz badania marketingowe) satysfakcji drogą do sukcesu

Potrzeba badania satysfakcji klientów jest bardzo istotna zwłaszcza, gdy firma spotyka się z niższymi niż dotychczas ocenami w badaniach satysfakcji, niższą sprzedażą i gdy podejrzewany jest spadek jakości obsługi klienta. W szczególności dzięki możliwością metody mystery shopping przybliża się do patrzenia na firmę oczami klienta, a uzyskane wyniki mogą służyć jako narzędzie motywujące. Dodatkowo w obecnych czasach firmy robią wszystko by przyciągnąć i zatrzymać klienta. W momencie, gdy ceny są w miarę podobne, a towaru jest dużo, to właśnie obsługa ma ma decydujące zdanie, gdzie konsument zechce coś kupić i czy tam wróci.

Źródło: SecretClient.com