Innowacyjna cyfryzacja i stojąca za nią infrastruktura

przez | 10 czerwca 2022
Cyfryzacja w istniejącym świecie stanowi element codziennej rzeczywistości. Jeszcze kilkanaście lat temu nowością było to, że można porozmawiać z kimś innym za pomocą bezprzewodowego aparatu telefonicznego, krocząc swobodnie ulicą, przytrzymując przy uchu sporej wielkości wynalazek. Teraz wywołuje to drobny uśmiech zakłopotania i nostalgię.

Serwer NAS Iomega Home Media Network Hard Drive Cloud Edition

Autor: Iomega
Źródło: Iomega
Rozróżnienie między sprzętem do dzwonienia, wysyłania i odbierania smsów, a laptopem robi się coraz bardziej niewyraźna. Dodatkowo rozwój elektronice doprowadził do tego, że telefonem da się opłacać zakupy, da się zerknąć na prognozę pogody, można na telefonie oglądać i trzymać spore filmoteki…Można posłuchać muzykę. Najlepiej gdy posiadasz zestaw słuchawkowy (ciekawe źródło). Po co męczyć innych muzyką, którą nie wszyscy mogą lubić.

A całość to jedynie czubek góry lodowej. Smartfony o tego typu możliwościach służą generalnie do utrzymania kontaktu z znajomymi albo z kontrahentami w biznesie, zaś postęp w dziedzinie technologii elektronicznej, możliwości obliczeniowych komputerów i złożoności wszelkiej maści oprogramowania spowodował, że nie tylko stare, duże komputery PC są niezastąpione, ba – wymagane w wielu miejscach.

Niezwykle użyteczne są tam właśnie smartfony. Chociaż póki co taki postęp odbywa się się bardziej w niepublicznych przedsiębiorstwach, niedługo z pewnością każdy lekarz na ostrym dyżurze będzie posiadał w kieszeni potężną elektroniczną maszynkę z dostępem do Internetu na terenie całego szpitala; także pracownicy służb publicznych, pracownicy kolei… A żeby je chronić przed czynnikami zewnętrznymi porozgląda się za jakimś gustownym etui na telefon (odkryj więcej tutaj).

Jednak w dalszym ciągu potrzebuje to zaplecza i nieprzebranej wiedzy niezbędnych do funkcjonowania tego typu instalacji i właściwego ich zabezpieczenia. Wciąż w siedzibach przedsiębiorstw, gdzie prężnie funkcjonują proste w obsłudze sieci, gdzieś w piwnicach w szafach rackowych siedzą urządzenia takie jak HP J9019B albo HP J9280A – switche, które kierują dystrybucją licznych, maleńkich kawałków danych. Te dwa modele są dość drogimi i dużymi urządzeniami, potrzebnymi w największych instytucjach i firmach.

Są ich znacznie skromniejsze warianty, takie jak HP J9138A, znakomite do zastosowania na niewielkiej placówce pocztowej albo w małej kawiarence internetowej. Oprogramowanie niezwykle pomocne w tworzeniu i sterowaniu małymi, średnimi i największymi sieciami to na przykład winsvrstd 2008r2 sngl olp nl – produkt Microsoftu usprawniający wirtualizację serwerów. Podsumowując – żeby funkcjonowała prognoza pogody w smartfonach, aby można było się sprawdzić email w kafejce lub serwis komputerów gdańsk innym miejscu, wciąż niezbędna jest specjalistyczna wiedza i ludzie biegle znający temat.