Gruz – w jakich miejscach pozbywać się odpadów?

przez | 18 sierpnia 2022
Podczas remontów tworzy się mnóstwo odpadów. Niejednokrotnie nie do końca wiadomo, co właściwie z nimi zrobić, w jakie miejsce je wyrzucić i jak to zrobić. Warto wiedzieć, że absolutnie odpady nie powinny wylądować w koszu na śmieci. Za takie posunięcie może nam grozić nawet kara pieniężna. Dlatego też warto wiedzieć, gdzie następuje odbiór odpadów.

Jeśli posiadamy odpady po remoncie, to znaczy beton (przejdź dalej), resztki cegieł czy odpady ceramiczne, można je bezproblemowo zostawić w specjalnych punktach. Należy jednak pamiętać, że samemu i bezpłatnie możemy zostawić niewielkie ilości. Jeśli natomiast gruzu jest więcej najlepszym rozwiązaniem jest wynajmowanie specjalnego kontenera. Gdy mamy świadomość, że odpadów będzie więcej warto odłożyć na remont czy prace budowlane więcej środków. Dzięki temu będziemy pewni, że nie będziemy mieli zbyt małej ilości środków.

śmieci

Autor: Alan Stanton
Źródło: http://www.flickr.com

Firmy, które się w tym specjalizują przywożą kontenery do zamawiającego. Najczęściej także zawożą je do miejsca odbioru. Aktualnie niemal wszystkie informacje odnajdziemy online. Z tego powodu ofertę takich firm wyszukamy bez problemu. Kolejnym niezwykle ważnym odpadem, którego trzeba się szybko pozbyć jest azbest. Wiele mówi się o jego szkodliwości. Nie powinno się pomijać tego rodzaju ostrzeżeń. Najczęściej stosowany był do pokrycia dachów. Jako że elementy azbestowe były stosunkowo tanie, a w dodatku wytrzymałe, cieszyły się popularnością. Azbest ma włókna, które przyczyniają się do różnych schorzeń np. złośliwych nowotworów czy azbestowej pylicy. Azbest jest bardzo szkodliwy, dlatego też zabrania się jego zastosowania. Niestety nieodpowiedzialne zachowania ludzi sprawiają, że azbest wyrzucany był do lasów, składowano go również na innych nielegalnych składowiskach śmieci. Należy być świadomym, że powiaty prowadzą akcje zabierania i utylizowania oraz recykling (przejdź po tym linku) szkła.

Można także wynająć firmy, które mają to w ofercie. Choć właściciel musi zapłacić za zabranie azbestu, jest możliwość dostania dofinansowania.
Odpady budowlane mogą być szkodliwe. W związku z tym powinno się je przewieźć w specjalnie przeznaczone, gdzie zostaną poddane utylizacji. Mogą również podlegać recyklingowi. Głównie należy pamiętać, że nie wolno ich zwyczajnie wyrzucić do kosza. Grożą za to kary, których z pewnością nikt nie chce ponosić. Autor